اهمییت موReviewed by ایران فیت on Jul 25Rating:

جوانتر دیده شوید

اهمییت مو : یکی از نشانه‌های زیبایی در هر فرد موی شخص است. با توجه به رابطه مستقیم زیبایی و مسائل روانی، نمی‌توان از بعد روانی مو گذشت.

اهمییت مو

ریزش مو و طاسی از مسائل مهمی است که در بحث زیبایی مو اثرگذار است. خیلی از افرادی که دچار طاسی سر شده اند شاید از نظر شخصی مشکلی با این موضوع نداشته باشند، چراکه طاسی سر بیماری نیست که بخواهد باعث خلل در زندگی روزمره و فعالیت‌ها شخصی شود، ولی بیشترین مشکل زمانی ایجاد می‌شود که فرد قرار است در اجتماع ظاهر شود. درواقع بیشترین مشکل افراد طاس با نوع نگاه و نحوه برخورد اطرافیان با شخص است. شاید دلیل این موضوع را اینگونه بتوان گفت که مو در اولین برخورد بیش از سایر خصوصیات ظاهری فرد مورد توجه قرار می‌گیرد، بنابراین تاثیر مو در روابط اجتماعی فوق العاده زیاد است.

برخی راه رفتن با افرادی که دچار ریزش مو یا طاسی هستند را باعث شرمندگی و کسرشان خود می‌دانند و سعی می کنند به صورت فردی با این افراد در اجتماع ظاهر نشوند. این موضوع می‌تواند در بین زن و شوهر نیز گسترش پیدا کند. به نحوی که برخی از خانم‌ها حتی از قدم زدن و ظاهر شدن در مهمانی‌ها با شوهر خود که دچار این مشکل است امتناع می‌کنند و در شرایطی شوهر خود را مجبور به استفاده از کلاه گیس می‌کنند. در مواردی هم این مشکل عاملی برای طلاق ذکر شده است. در همین راستا  ۷۱% مردان فکر می کنند با ریزش موها، خانم ها چندان توجهی به آنها نخواهند داشت و همچنین جامعه آماری زیادی از خانم‌ها این موضوع را در مورد آقایان و سایر خانم ها نسبت به خودشان دارند؛ درواقع نوعی احساس شرم! از ۳ مرد، یک نفر بر این باور است که داشتن موهای زیبا یکی از مهم‌ترین فاکتورهای جلب نظر خانم ها است، اما متاسفانه هنوز چنین سؤالاتی از خانم ها پرسیده نشده است تا ببینیم که آیا این نگرانی واقعا درست است یا نه!

برخی افراد طاسی را به چشم یک بیماری حاد می نگرند. به نحوی که بیماری را مسری می‌دانند و از دست دادن با فرد دارای طاسی خودداری می‌کند. همچنین برخی از افراد جامعه ، مبتلایان به طاسی سر را افرادی محافظه کار با توانایی های بدنی ضعیف می پندارند.

این مطلب را هم بخوانید : ریزش موی برگشت پذیر

از طرف دیگر یکی از نشانه‌های پیری ریزش مو و کم پشت شدن آن است. بنابراین غالبا از دید افراد جامعه مردان کم مو یا طاس، اشخاصی هستند که مسن تر از سن واقعی خود به نظر می رسند و اینگونه افراد در مقایسه با افراد عادی از اعتماد به نفس کمتری هم در زندگی شخصی و هم در زندگی اجتماعی برخوردار هستند. در ضمن افسردگی و اضطراب در آنها شیوع بیشتری دارد.

در کنار این موارد در سراسر جهان داشتن موی سر به جز ارزش ظاهری از نظر زیبایی، نشانه پویایی و قدرت به شمار می‌رود. ترس ناشی از ریزش بیشتر مو و یا دیده شدن منطقه طاس، توسط دوستان و آشنایان موجب خودداری از ایجاد ارتباط نزدیک با دیگران شده و حتی گاهی فرد از انجام کسری از فعالیت های در معرض دید مثل شنا کردن، دویدن و یا حضور در مناطق دارای وزش باد شدید اجتناب می‌کند.

در مورد خانم ها این ناراحتی شدیدتر است. چراکه بحث زیبایی درمیان بوده و با توجه به اینکه مو یک عنصر زیبایی محسوب میشود، ریزش آن شدیدا روی خانم ها تاثیر منفی دارد و معمولا فکر میکنند زیبایی خود را از دست داده اند.