دوره رشد مو در کاشت موReviewed by ایران فیت on Jul 11Rating:

همانطور که قبلا در مطالب گذشته گفته شد کاشت موی طبیعی عبارت است از برداشت موها از پشت سر و کاشتن در نواحی خالی از مو . پس از اینکه کاشت مو انجام شود رویش موها به زمان مناسب نیاز دارد که در ادامه در مورد مراقبت های پس از کاشت مو به روش های FUT و FIT بیشتر شرح می دهیم:

دوره رشد مو:

دوره رشد مو دارای سه مرحله متفاوت است. هر فولیکول مو دستخوش یکی از این مراحل است. بعضی از فولیکول ها در مرحله رشد، قسمت کمی در مرحله ریختن و تعویض و برخی در مرحله استراحت به‌سر می‌برند. در نتیجه در سر افراد همیشه ۱۰۰% از موها مشاهده نمی‌شوند بلکه فقط ۸۵% از موها قابل رویت هستند.

۱٫  Anagen   (دوره رشد فعال مو): رشد فعال مو بین ۱٫۵ تا ۷ سال است و میانگین آن معمولا ۳ سال محسوب می‌شود. معمولا ۸۵% از موها در مرحله آناژن قرار دارند.

۲٫  Catagen   (دوره ریختن و جایگزین شدن): این دوره پایان دوره رشد فعال مو است. در این دوره موهای قدیمی می‌ریزند و موهای جدید جایگزین آن می‌شوند. میانگین مدت این دوره ۳ هفته است. معمولا ۱% از موها در مرحله کاتاژن بسر می‌برند.

۳٫   Telogen   (مرحله خواب): این مرحله قبل از مرحله آناژن است. در این مرحله فولیکول های جدید تقریبا برای مدت ۳ ماه استراحت می‌کنند. معمولا ۱۴% از فولیکول های مو در این مرحله به‌سر می‌برند و بعد از این مرحله مجددا وارد مرحله رشد فعال می‌شوند.بنابر این با در نظر گرفتن این سه مرحله، ریزش موها در طی روز از ۶۰ تا ۱۰۰ تار مو طبیعی است.توجه داشته باشید ریزش مو در پاییز و بهار به حداکثر می‌رسد. این ریزش مو ناشی از تغییر فصل و مربوط به روشنی روز و تغییر هوا است.سرعت رشد مو در هر ماه تقریبا به ۲۵/۱ سانتیمتر می‌رسد. بیشترین سرعت رشد مو از ۱۶ سالگی تا اواخر ۲۰ سالگی است و هر چه مو بلندتر می‌شود سرعت رشد آن کمتر می‌شود. میانگین تعداد مو در افراد بالغ حدود ۱۰۰۰۰۰ تار مو است. سفید‌پوستان دارای موی بیشتری هستند و تعداد تار مو در آن ها به ۱۴۰۰۰۰ می‌رسد. در صورتی که افرادی که دارای موهای قرمز می‌باشند دارای کمترین تعداد تار مو هستند. تقریبا این افراد دارای ۹۰۰۰۰ تار مو هستند.رشد مو و کیفیت مو بستگی به چگونگی سیستم عصبی و سیستم گردش خون دارد. همچنین رشد مو در ارتباط مستقیم با هیجانات، احساسات و افکار اشخاص می‌باشد.

دوره رشد مو در کاشت مو

هفته اول پس از کاشت مو به روش های FUT و FIT :

هفته اول پس از کاشت مو حائز اهمیت است در صورتی که شما کاشت مو به روش FUT انجام داده اید باید در زمان تعیین شده بخیه های پشت سر را کشیده و پانسمان را تعویض کنید همچنین ممکن است قرمزی و حساسیت هایی آشکار شود که در این حالت باید موارد را به پزشک خود اطلاع دهید.

هفته دوم پس از کاشت مو به روش های FUT و FIT :

در هفته دوم پس از کاشت مو زیر موها پوسته پوسته شده در واقع پوست خشک شده است که شما میتوانید با هماهنگی و آموزش دیدن از طریق شستشو با نوک انگشتان می توانید پوسته های خشک را از بین ببرید همچنین در قرص ها و آمپول هایی که پزشک تجیز کرده است را نیز باید طبق دستور وی رعایت کرده و مصرف کنید.

ماه اول الی سوم پس از کاشت مو به روش های FUT و FIT :

در ماه اول پس از کاشت مو به مرور زمان موهای کاشته شده شروع به ریزش کرده و موها به فاز استراحت رفته که پس از دوماه یعنی اواخر ماه سوم پس از کاشت مو موها شروع به جوانه زدن کرده که به فاصله کوتاهی شروع به رشد می کنند.

ماه ششم الی نهم پس از کاشت مو به روش های FUT و FIT :

در طول مدت ماههای ششم الی نهم موها رویش پیدا کرده ولی به نوعی کم پشت تر از موها کاشته شده می باشد این موضوع به این دلیل است که به علت مکانیسم بدن و همچنین خون رسانی ممکن است همه موها در یک زمان رویش پیدا نکرده و بقیه ی موها در ادامه رویش پیدا کنند اما در انتها پس از نه ماه موها کاملا به حالت عادی باز می گرددن و دوره رشد مو در کاشت مو تکمیل می شود.