تاریخچه کاشت مو

تاریخچه کاشت مو – مرور تاریخی ۱۸۱ سال جراحی ترمیم مو

تاریخچه کاشت مو – مرور تاریخی ۱۸۱ سال جراحی ترمیم مو
4.8 (95.38%) 13 votes

مرور تاریخی : 181 سال جراحی ترمیم مو

اولین سابقه ثبت شده از کاشت موفق مو برای مقابله با طاسی در انسانها ، 181 سال قبل ، در سال 1822 در ورزبورگ آلمان منتشر شد. یک دانشجوی پزشکی به نام Diffenbach ، یک جراحی آزمایشی که توسط خودش و معلم جراحی اش ، پروفسور Dom Unger ، روی حیوانات و انسان ها انجام گرفته بود ، توصیف کرد. آنها با موفقیت ، موی یک قسمت از پوست سر یک بیمار را به قسمت دیگری از پوست سرش ، پیوند زدند. پروفسور Unger ، گفته بود که باور دارد با کاشت مو ، طاسی ، بسیار کم خواهد شد.

اگرچه ، در دهه های بعد ، برخی اشارات تکمیلی در مورد کاشت مو در نوشته های مربوط به جراحی ، وارد شدند و تعداد اندکی از جراحان از روش پروفسور Unger برای درمان آلوپسی آندروژنتیک (طاسی با الگوی وراثت) ، استفاده می کنند. روش های جراحی که از پیوندزدن لایه مودار پوست سر ، استفاده می کنند ، ابتدا قرن نوزدهم ، برای درمان آلوپسی تراماتیک (طاسی در اثر سوختن یا دیگر جراحات جسمی) به کار گرفته شد.

کاشت مو در قرن نوزدهم

طاسی الگوی مردانه ، در قرن نوزدهم نادیده گرفته نشد. این بیماری مورد توجه “جادوگرانی” بود که معجون ها و داروهای مختلفی را با این ادعا که اگر روی پوست سر مالیده شود یا از بطری نوشیده شود ،  طاسی را درمان می کند ، می فروختند.( همانند آنچه هم اکنون در کشور ما انجام می شود، مثل واضح آن فروشگاه 5040 می باشد). یک ” جادوگر” که در افسانه های غربی ، مشهور است ، فروشنده ای با کلاه مردانه بود که با واگن نقاشی شده اش ، شهر به شهر سفر می کرد و روغن مار (داروی قلابی) می فروخت. روزنامه های قرن نوزدهم ، حاوی آگهی های داروهایی بودند که ادعا می شد همه کار می کنند از درمان سرطان گرفته تا برگرداندن مو به سر طاس.

حتما بخوانید :  هزينه تقریبی کاشت مو

روش های جدید جراحی کاشت مو ، اولین بار در ژاپن در سال های 1930 و 1940 توسعه یافتند اما تا بعد از جنگ جهانی دوم ، در خارج از ژاپن مورد توجه قرار نگرفتند. در سال 1939 ، دکتر S.Okuda ، یک متخصص بیماری های پوستی ، پیوندهای با ضخامت بالا از قسمت مودار پوست سر به قسمت های بی مو را به منظور اصلاح ریزش مو در پوست سر ، ابروها و لب بالا ، ارائه کرد. با این که بیشتر 200 بیمار آلوپسی تراماتیک که او گزارش کرده بود ، درمان شده بودند ، روش درمانی دقیقا مشابه روش او ، نخستین بار در در سال 1959 در آمریکا برای درمان آلوپسی آندروژنتیک گزارش شد. سایر جراحان ژاپنی ، در تمام دهه های 1940 و 1950، پیوند مو به نواحی دیگری از بدن غیر از پوست سر را موفقیت آمیز گزارش کردند ؛ اما گزارش های دکتر Okuda به ژاپنی نوشته شده بودند و تا سال ها در خارج از ژاپن دیده نشدند.

تاریخچه کاشت مو

تاریخچه کاشت مو

درمان آلوپسی آندروژنتیک با کاشت مو

کاشت مو به عنوان درمانی برای آلوپسی آندروژنتیک در سال 1959 با مقاله ای از Norman Orentreich ، استاد دکترای پزشکی ، به شکل امروزی اش درآمد. این مقاله ، یک روش کاشت مو ارائه کرده است ، اما در کنار آن یک مبنای فیزیولوژیکی برای کاشت موفق مو ارائه کرده است که به همان اندازه مهم است و شامل مفاهیم “غلبه ناحیه اهداکننده” و “غلبه ناحیه گیرنده” می شود. مفهوم غلبه ناحیه اهداکننده ، نتایج متناقض بسیاری از مطالعات پیشین درباره کاشت مو را توضیح داده است.

حتما بخوانید :  کاشت مو FIT با ربات

دکتر Orentreich ، نشان داد که موفقیت در کاشت مو برای بیماری آلوپسی آندروژنتیک ، به غلبه ناحیه اهداکننده ، بستگی دارد. پیوندهای با غلبه اهداکننده ، مولفه های رشد مو در قسمت اهداکننده را بعد از پیوند به قسمت گیرنده ، نشان می دهند. پژوهشی که در دهه های 1950 و 1960 ، منتشر شد ، هم تایید کرد که “طاسی الگوی مردانه” یک وضعیت ارثی است که با کاشت مو قابل درمان است. این کشفیات ، فرضیه های دیگر درباره طاسی الگوی مردانه را ، رد می کنند. در میان آن ها ، نظریه ای که مربوط به جا به جایی ماهیچه های پوست سر بود ، در یک دوره طولانی ، فولیکول های مو را از بین می برد و منجر به طاسی می شود.

مقاله 1959 دکتر Orentreich ، نقطه شروع روش های جدید کاشت مو است. علم و هنر کاشت مو در کنار هم پیشرفت کرده اند. روش های برداشت و کاشت حتی یک فولیکول مو را هم علم ، توسعه داده است و هنر ، پا جای پای علم می گذارد و محل قرار دادن پیوندهای کوچک (3 تا 5 تار مو) و پیوندهای ریز (1 تا 3 تار مو) را تصحیح می کند به گونه ای که یک نمای کاملا طبیعی روی پوست سر کاشته شده ایجاد کند.

در کنار کاشت مو ، روش های جراحی برای درمان طاسی هم پیشرفت کردند :

  • جا به جایی لایه های مودار پوست سر برای پوشاندن نواحی بی مو ؛
  • استفاده از گسترش دهنده های بافتی برای تسهیل بازسازی پوست سر طاس ؛ و ،
  • استفاده از جراحی کاهش پوست سر برای از بین بردن پوست طاس و “بالاکشیدن” پوست مودار تا جایگزین آن شود.

وضعیت فعلی کاشت مو

در حالی که کاشت مو ، دهه هاست که یک روش پذیرفته شده است ، اما پیشرفت های علمی و فنی به جراحان ترمیم مو ، کمک کرده تا عصر جدیدی از دستاورد های کاشت مو به وجود آورند که سازگار ، امن و موثر باشد و از همه مهمتر ، طبیعی به نظر برسد. پیوندهای واضحی که ‘چسبانده شده‘ به نظر می رسند (ترمیم مو به روش HRT) و در گذشته به کار می رفتند با پیوندهای زنده و در حال رشد که واقعا غیرقابل شناسایی هستند (کاشت مو به روش FIT)، جایگزین شده اند.

حتما بخوانید :  کاشت مو به روش FUT

ابزار و روش های میکرو جراحی و ارزیابی هنری از رشد طبیعی مو ، باعث این پیشرفت ها شده است. شناسایی واحدهای فولیکولی طبیعی پوست (گروه های یک ، دو یا سه فولیکولی) و توانایی پیوند موفق هزاران گروه فولیکولی در جلسات طولانی کاشت مو ، امکان ترمیم مو را برای اکثر مردان و زنانی که از ریزش موی ارثی رنج می برند فراهم می کند. در کنار روش های پیشرفته کاشت مو ، استفاده از درمانهای پزشکی مثل فیناستراید 1 میلی گرم (شرکت پروپشیا) برای کند نمودن یا متوقف کردن پیشرفت ریزش موی ارثی ، بیشتر بیماران را در حدود دو جلسه به هدفشان می رساند.

برای مردان یا زنانی که از ریزش مو رنج می برند ، یک مشاوره مفصل با یک پزشک متخصص ترمیم مو ، به شدت توصیه می شود تا تشخیص دهد که چه درمانی (یا ترکیبی از درمان ها) ، به شکل مفید و موثرتری به آنها برای رسیدن به اهدافشان در ترمیم مو کمک می کند. برای جزئیات بیشتر به بخش ریزش مو در مقاله مراجعه کنید.

کلینیک فوق تخصصی کاشت و پیوند مو ایران FIT

  • اولین و بزرگترین کلینیک کاشت مو ایران
  • بنیانگذار کاشت مو به روش FIT در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *