تلوژن افلوویوم

تلوژن افلوویوم

تلوژن افلوویوم
5 (100%) 6 votes

تلوژن افلوویوم حالتی است که در آن موها بیشتر از میزان طبیعی می ریزند. یعنی به نوعی خالی شدن کلی موهاست. بر خلاف برخی دیگر از بیماری های مو و پوست سر، موقت بوده و رویش مو معمولا بهبود می یابد. در واقع یکی از دلایل ریزش مو می باشد.

چرخه حیات طبیعی موهای سر

مو در کیسه های ریزی در پوست که فولیکول مو نامیده میشوند ساخته می شود. هر مویی در سر یک چرخه حیات طبیعی دارد. اغلب موهای سر حدود سه سال عمر داشته و هر ماه یک سانتی متر رشد می کنند. بعد از مدت زمانی (حدودا سه سال) هر مو در سر به انتهای عمر خود می رسد و می ریزد. فولیکول های مو برای مدت کوتاهی استراحت می کنند. سپس شروع به ساختن موی جدید می کنند.

هر مویی در سر در محله متفاوتی از چرخه حیات خود قرار دارد. در هر زمانی حدود یک مو از 100 موی سر در انتهای چرخه حیات خود قرار داشته و آماده ریختن هستند. به همین دلیل است که اغلب چند موی ریخته روی شانه هایتان پیدا می کنید و در هر بار شستن مقداری از موهایتان می ریزد.

علائم تلوژن افلوویوم چیست؟

اگر تلوژن افلوویوم داشته باشید، موی زیادی از سرتان می ریزد. این مقدار بیش از میزان طبیعی است و وقتی موهایتان را می شویید قابل توجه تر است. با این وجود پوست سر و مابقی موها به نظر سالم می رسند. تکه های طاسی نخواهید داشت بلکه کلا از حجم مو کم می شود.

حتما بخوانید :  عوامل طاسی سر و روش درمان

چه کسانی به تلوژن افلوویوم مبتلا میشوند.

تلوژن افلوویوم اغلب یک تا سه ماه بعد از یک فشار قابل توجه به بدن به وجود می آید. در زنان حدود یک تا سه ماه بعد از تولد فرزند به وجود می آید. زمان های دیگر عبارتند از سه ماه بعد از یک جراحی، تصادف یا بیماری.

تلوژن افلوویوم چرا اتفاق می افتد؟

یک واقعه استرس آور مثل زایمان یا یک عمل جراحی می تواند رشد برخی از موها را متوقف و مختل نماید. اغلب بر روی موهای قدیمی تر تاثیر می گذارد که زودتر از سه سال به پایان چرخه حیات خود رسیده اند. در این صورت موهای بیشتری آماده ریزش میشوند. یک تا سه ماه طول می کشد تا موهای آسیب دیده قبل از پایان رشدشان بریزند. بعد از مدت کوتاهی، موهای جدید از فولیکول های مو همانند معمول می رویند. الگو و ضخامت طبیعی مو، بعد از چند ماه وقتی موهای جدید شروع به رشد کردند،باز می گردد.

با این وجود، ریزش بیش از اندازه مو ممکن است در نتیجه کمبود آهن یا کم کاری تیروئید نیز به وجود آید. اگر علائم دیگری از این مشکلات داشته باشید ممکن است پزشکتان آزمایش خونی برای تایید آنها برایتان تجویز کند.

درمان تلوژن افلوویوم چیست؟

در اغلب موارد درمانی وجود ندارد و لازم نیست. وقتی رخداد استرس زا از بین رفت، در عرض چند هفته موها به حجم معمول خود باز می گردند. به ندرت، ممکن است تلوژن افلوویوم در شما در نتیجه کمبود روی یا آهن ایجاد شده باشد و با مصرف مکمل های مناسب می توان مشکل را حل کرد.

حتما بخوانید :  دلایل ریزش مو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *