جلوگیری از ریزش مو با دارو

جلوگیری از ریزش مو با دارو

جلوگیری از ریزش مو با دارو
4.9 (97.5%) 8 votes

آیا داروهای ریزش مو در درمان آن موثر هستند ؟

ویژگی داروهای موثر ریزش مو چیست ؟

آیا داروهایی که همه روزه برای درمان ریزش مو تبلیغ می شوند، مفید هستند ؟

همان گونه که درصد زنانی که از ریزش مو رنج میبرند افزایش می یابد، به همان میزان تعداد محصولاتی  که برای ریزش مو به زنان فروخته می شود، سیر صعودی می یابد. این محصولات که به واسطه ی بازارگرمی های آخر شب از طریق تبلیغات طولانی فروخته می شوند، طعمه ی خود را از بین کسانی پیدا میکنند که به تازگی نگران ریزش موی خود شده اند و یا ریزش موی شدید دارند. ما در کلینیک فوق تخصصی ایران FIT  توصیه می کنیم که  اگر محصولی بیش از اندازه خوب و واقعی  به نظر میرسد، احتمالا فقط یک فرضیه است و تاکید میکنیم که در مورد این محصولات جوانب احتیاط را لحاظ کنید.

درمان ریزش مو با دارو

پیشرفت ها در تکنیک های جراحی و میکروجراحی ها  در طی ۵۰ سال گذشته، درمان ریزش مو را  از طریق جراحی برای میلیون ها نفر در سراسر دنیا ممکن ساخته است. پیشرفت ها در زمینه ی فهم بیوشیمیایی و فیزیولوژیکی رویش و ریزش مو، درمان بالینی ریزش مو را برای اولین بار در تاریخ تبدیل به یک واقعیت مستند علمی کرده است . تاثیر جراحی و استفاده از داروی مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا در بررسی های بالینی تایید شده است.

تایید علمی موفقیت آمیز ترمیم از طریق جراحی و دارو پدیده ای است که مربوط به ده های اخیر می شود. ادعاهای غیر مستند در مورد درمان معجزه آسای ریزش مو مدت طولانی تری است که با ما همراه می باشد حداقل از روزی که فروشندگان انحصاری دارو در قرن ۱۹ حضور داشتند. چطور می توان فرق بین ادعای غیرمستند درمان معجزه آسای ریزش مو را با واقعیت علمی  مستند ترمیم مو متوجه شد؟

امیدواریم که توضیحات زیر به شما در تصمیم گیری آگاهانه در زمینه ی درمان ریزش مو کمک کند. یکی از زمینه های درحال رشد در رابطه با درمان معجزه آسا، حوزه ی ترمیم مو است که از طریق رسانه های مکتوب، تلوزیونی و نیز اینترنتی تبلیغ می شود.

بررسی ادعای مطرح شده داروهای ریزش مو

یک راه این است که ادعای مطرح شده در مورد ارزش اسمی آن را قبول کرده، محصول را خریداری و امتحان کنیم. راه دیگر این است که با نگاهی همراه با شک و تردید به آن نزدیک شویم و با کمک برخی از آزمایش های تایید کننده ی صحت ادعا، مشخص کنیم که  آیا محصول آن گونه که فروشنده ادعا میکند هست یا خیر.

حتما بخوانید :  مدل مو در آقایان

آیا ادعاها همراه با کلماتی همچون جادویی، حیرت انگیز، فوق العاده، کشف علمی، تهیه شده توسط پزشکان؛ همراه است؟

این ها مواردی قدیمی و شبیه ادعای رمال هاست که باید شک و تردید شما را افزایش دهد. هر محصولی که خواهان اعتماد ۱۰۰٪ شماست باید مورد شک و تردید قرار گیرد.

چه روشی برای اثبات تاثیرگذاری محصول پیشنهاد می شود؟

اگر تنها روش، روش شفاهی است مانند این که : من از محصول X استفاده کردم و سرم در عرض ۳۰ روز پر از مو شد؛ باید شک کرد. اینگونه شهادت ها و اظهارات، اثبات معتبری در مورد اثرگذاری نیستند. آنچه که شما خواهان دیدن آن هستید روش مستندی است که محصول در تست های بالینی بررسی شده و در بسته بندی محصول این مساله قید شده باشد که به وسیله ی سازمان غذا و داروی آمریکا یا وزارت بهداشت و درمان ایران برای استفاده مورد تایید قرار گرفته است.

آیا محصول توسط سازمان غذا و داروی آمریکا(FDA) یا مراجع معتبر ایران مورد تایید قرار گرفته است؟

محصولی که رشد مو را تحریک میکند در واقع محصولی است همراه با توانایی تاثیرگذاری فیزیولوژیکی. آنچه که شما باید بدانید این است که:

  • آیا محصول باعث تحریک رشد مو در اکثر افراد استفاده کننده میشود؟
  • اگر این چنین است آیا این کار را ایمن و با عوارض جانبی حداقلی انجام میدهد؟

تاییدیه ی FDA یا وزارت بهداشت ایران این اطمینان را میدهد که هم سلامت محصول و هم تاثیرگذاری آن به دقت مورد بررسی بالینی قرار گرفته است.

جلوگیری از ریزش مو با دارو

آیا محصول در تست های بالینی مورد تایید FDA و وزارت بهداشت ایران مورد بررسی قرار گرفته است؟

آزمایشات بالینی بررسی های پزشکی هستند که در آن انسان ها مورد آزمایش قرار میگیرند و از طرف FDA برای تایید داروی جدید یا استفاده ی متفاوت از داروی موجود مورد مطالعه قرار میگیرد. قبل از این که بررسی های بالینی صورت بگیرد، محصولات معمولا در تست های آزمایشگاهی و نیز در حیوانات مورد بررسی قرار گرفته اند تا مکانیسم عمل، تاثیر و سلامت آن مورد تایید قرار گیرد.

چندین نوع تست بالینی وجود دارد اما استاندارد طلایی برای بدست آوردن نتایج علمی بی طرفانه، آزمایشی است تصادفی  که به صورت دوسو کور(double-blind) کنترل شده باشد و مختصرا به آن RCT گویند.

در RCT ، بررسی به طور تصادفی بر روی یکی از دو گروه اصلی و گروه کنترل، انجام می شود و هیچ کدام از محققین و  نیز افراد گروه اصلی یا کنترل  نمی دانند که  چه کسی داروی اصلی را دریافت میکند و چه کسی شبه دارو (ماده ای غیر دارویی و بدون اثر فیزیولوژیک مثل قرص قند) را دریافت میکند. بنابراین، آزمایشات RCT دوسو کور هستند یعنی هم محققان و هم افراد شرکت کننده در تحقیق نسبت به اطلاع از واقعی یا غیرواقعی بودن داروی دریافتی کور و ناآگاه هستند.

حتما بخوانید :  جلوگیری از ریزش مو با چند راه ساده

جالب این که در آزمایشات بالینی  دو داروی مورد تایید FDA به نام های فینستراید و ماینوکسیدیل، درصد قابل توجهی از افرادی که داروی غیرواقعی دریافت کرده بودند رویش موی جدید را گزارش کردند در حالی که اندازه گیری های دقیق و عکس ها نشان دادند که هیچ موی جدیدی رشد نکرده است.

مساله ی تفکر مثبت خود دلیلی است بر ارزشمندی آزمایشات دو سو کور که نتایج جانب گرایانه را ازبین می برد چرا که در آن ، فرد آنچه را که دوست دارد ببیند را میبیند.  به خاطر داشتن این مساله به هنگام ارزیابی گزارشات پرشور و حرارت شفاهی که  از جانب افرادی که از اثرات داروهای بدون تاییدیه ی FDA به عنوان راهکار یاد میکنند، مهم است.

 آزمایشات RCT همچنین برای این طراحی شده اند که به ما اطمینان دهند که تعداد افراد مورد مطالعه از نظر آماری، نتایج معنی داری در اختیارمان قرار میدهند. اثرگزاری محصول و سلامت محصول دو پارامتری هستند که همیشه در آزمایشات بالینی مورد بررسی قرار میگیرند. شرکت های داروسازی از آزمایشات RTC برای جمع آوری داده های مورد نیاز که منجر به دریافت تاییدیه ی FDA برای داروی جدید یا استفاده ی جدید از داروی موجود میشود، پشتیبانی میکنند.

قوانین FDA شرایطی را تعیین میکند که در آن آزمایشات بالینی انجام می شود. این مطالعات توسط محققان شناخته شده ی علوم پزشکی در بیمارستان ها و مراکز بهداشتی و یا توسط پزشکان در بخش های خصوصی مستقل از هر شرکتی که هزینه ی انجام تحقیق را تقبل کند انجام میشود. اگر محصولی موفق به دریافت تاییدیه ی FDA شود باید تحت راهبرد FDA در بازار به فروش برسد و اظهارات در مورد محصول نمی تواند فراتر از یافته های بالینی مطرح شود. همان گونه که در سال 2001  این مساله در مورد دو داروی ترمیم موی مورد تایید FDA یعنی فینستراید(Propecia) و ماینوکسیدیل(Rogainea) رعایت شد.

آیا تبلیغ محصول، شامل ارائه ی لیستی از عوارض جانبی مرتبط با مصرف محصول میشود؟

آزمایشات مورد تایید بالینی FDA شامل مطالعه بر روی سلامت و عوارض جانبی محصول نیز میشود. غیر طبیعی است که دارویی با خاصیت اثرگزاری فیزیولوژیکی مانند تحریک کردن رویش مو، هیچ عارضه جانبی نداشته باشد. هرچند ممکن است که عوارض اندک بوده و توسط تعداد نسبتا کمی از افراد تجربه شده باشد اما مصرف کنندگان بالقوه ی محصول باید نسبت به عوارض احتمالی آن اگاهی داشته باشند. اگر در تبلیغات محصولی، حرفی از عوارض جانبی به میان نیامد و یا ادعای عدم وجود عوارض جانبی شد، بنابراین در مورد آن شک کنید.

حتما بخوانید :  تلوژن افلوویوم

 

آیا بررسی پزشکی قبل از استفاده از محصول توصیه میشود؟

با وجود این که زمینه ی ارثی عمده ترین دلیل طاسی در ایران است اما عوامل دیگری نیز وجود دارد که ممکن است نیازمند به بررسی پزشکی قبل از هرگونه اقدامات ترمیمی مو باشد. روش های ترمیم و کاشت مو چه از طریق جراحی و چه غیر جراحی نباید قبل از بررسی توسط پزشک متخصص پوست و مو، مورد استفاده قرار گیرد. نسبت به این دو گونه ادعا در مورد محصول مشکوک باشید: ۱- محصولی که توصیه ی استفاده تحت نظر پزشک را رد میکند یا ۲- میگوید شما میتوانید بدون نظارت پزشکی از آن استفاده کنید.

درمان های معجزه آسا برای ریزش مو نوعا یا پایه ی علمی اندکی دارند و یا هیچ مبنای علمی برای ادعایشان وجود ندارد و هیچ آزمایش کنترل شده ای برای اثبات تاثیرگذاری و سلامت آن وجود ندارد. از سوی دیگر، درمان های پزشکی با مبنای علمی برای طاسی با الگوی مردانه یا زنانه وجود دارد که در آزمایشات محدود انجام شده امید بخش بوده اند اما تاکنون در تست های کنترل شده ی فراگیر سلامت یا تاثیرگزاری  که برای تایید FDA لازم است، به اثبات نرسیده اند. برخی از این درمان های ارائه شده ی خارج از مجاری رسمی، کاندیدای بالقوه ی آینده برای گرفتن تاییدیه از FDA میباشند. ادعاها در مورد اثرگزاری این داروها معمولا نمیتواند مستند به یافته های بالینی شود و ادعاها بیشتر جنبه ی شفاهی دارد.

آیا محصول به جای این که ترمیم کننده ی مو باشد ضخیم کننده ی تار مو است؟

اطلاعات بازاریابی محصول را به دقت بخوانید تا از درک درست ادعاها مطمئن شوید. برخی محصولات قادرند که تغییرات موقت شیمیایی در مو ایجاد کنند که تار مو را قطور میسازد و اثر پرکنندگی بر موی سر دارد. ضخیم کننده های مو، رشد مو را تحریک نمیکنند اما میتوانند باعث بهبود ظاهری در موهای نازک شوند. یک پزشک ISHRS میتواند در زمینه ی استفاده از ضخیم کننده ی مو به شما مشاوره دهد تا بدین طریق درمان مکملی برای ترمیم مو باشد.

بهترین راه برای قضاوت در مورد ادعای محصولات، معیارهای عینی  مانند نتایج آزمایشات بالینی  مورد تایید FDA و تاییدیه ی ثانویه ی FDA است. مشورت با پزشکان  ترمیم مو، اولین و بهترین گام در روند پیگیری ترمیم مو است.

 

کلینیک فوق تخصصی پوست و مو ایران FIT

  • بنیانگذار کاشت مو به روش فولیکولار یونیت در ایران
  • بزرگترین و مجهزترین کلینیک پوست و مو ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *