رشد مو بعد از کاشت مو

دوره رشد مو بعد از کاشت مو

دوره رشد مو بعد از کاشت مو به چه صورت می باشد ؟

نتیجه نهایی کاشت مو چه زمانی مشخص می شود ؟

موهای کاشته شده چه زمانی رشد می کنند ؟

آیا موهای کاشته شده هم ریزش دارند ؟

چقدر طول می کشد تا موهای کاشته شده باز رشد کنند ؟

پاسخ همه این پرسش ها را در این مقاله خواهیم داد. همانطور که میدانید ، کاشت مو به عمل برداشت فولیکول های مو از ناحیه بانک مو ( پشت سر یا قسمت دیگری از بدن ) و کاشت آن ها در نواحی بدون مو می باشد. طبیعی است که بعد از کاشت موهای کاشته شده به زمان برای تطبیق خود با ناحیه جدید و رشد مجدد نیاز داشته باشند. در ادامه به بررسی کامل مراحل رشد مو بعد از کاشت مو می پردازیم:

دوره رشد مو:

دوره رشد مو دارای سه مرحله متفاوت است. هر فولیکول مو دستخوش یکی از این مراحل است. بعضی از فولیکول ها در مرحله رشد، قسمت کمی در مرحله ریختن و تعویض و برخی در مرحله استراحت به‌سر می‌برند. در نتیجه در سر افراد همیشه 100% از موها مشاهده نمی‌شوند بلکه فقط 85% از موها قابل رویت هستند.

1.  Anagen   (دوره رشد فعال مو): رشد فعال مو بین 1.5 تا 7 سال است و میانگین آن معمولا 3 سال محسوب می‌شود. معمولا 85% از موها در مرحله آناژن قرار دارند.

2.  Catagen   (دوره ریختن و جایگزین شدن): این دوره پایان دوره رشد فعال مو است. در این دوره موهای قدیمی می‌ریزند و موهای جدید جایگزین آن می‌شوند. میانگین مدت این دوره 3 هفته است. معمولا 1% از موها در مرحله کاتاژن بسر می‌برند.

3.   Telogen   (مرحله خواب): این مرحله قبل از مرحله آناژن است. در این مرحله فولیکول های جدید تقریبا برای مدت 3 ماه استراحت می‌کنند. معمولا 14% از فولیکول های مو در این مرحله به‌سر می‌برند و بعد از این مرحله مجددا وارد مرحله رشد فعال می‌شوند.بنابر این با در نظر گرفتن این سه مرحله، ریزش موها در طی روز از 60 تا 100 تار مو طبیعی است.توجه داشته باشید ریزش مو در پاییز و بهار به حداکثر می‌رسد. این ریزش مو ناشی از تغییر فصل و مربوط به روشنی روز و تغییر هوا است.

سرعت رشد مو در هر ماه تقریبا به 1/25 سانتیمتر می‌رسد. بیشترین سرعت رشد مو از 16 سالگی تا اواخر 20 سالگی است و هر چه مو بلندتر می‌شود سرعت رشد آن کمتر می‌شود. میانگین تعداد مو در افراد بالغ حدود 100.000 تار مو است. سفید‌پوستان دارای موی بیشتری هستند و تعداد تار مو در آن ها به 140.000 می‌رسد.

در صورتی که افرادی که دارای موهای قرمز می‌باشند دارای کمترین تعداد تار مو هستند. تقریبا این افراد دارای 90.000 تار مو هستند.

رشد مو و کیفیت مو بستگی به چگونگی سیستم عصبی و سیستم گردش خون دارد. همچنین رشد مو در ارتباط مستقیم با هیجانات، احساسات و افکار اشخاص می‌باشد.

رشد مو بعد از کاشت مو

 

دوره رشد مو بعد کاشت مو

هفته اول بعد از کاشت مو :

14 روز اول بعد از کاشت مو به روش FIT و روش های دیگر کاشت مو، شما باید توصیه های بعد از کاشت مو را از هر زمان دیگر جدی تر دنبال کنید. احتمال دارد در هفته بعد از کاشت مو، فرد در نواحی پیشانی و پشت سر ( قسمتی که مو از آن جا برداشت شده است) احساس ورم داشته باشد.

در قسمتی که برش های ریز برای کاشت موها ایجاد شده است نیز قرمزی مشاهده می شود. به هیچ وجه نگران این مسئله نباشید چرا که معمولا 1 تا 2 هفته بعد کاملا برطرف خواهند شد. در قسمت بانک مو یا ناحیه ای که وظیفه اهدای مو را بر عهده داشته است، حساسیت ایجاد شده نیز بعد از گذشت چند روز برطرف خواهد شد.

هفته دوم بعد از کاشت مو :

در این هفته و مقطع زمانی بعد از کاشت مو، دیگر ورم و قرمزی وجود نخواهد داشت و باید کاملا برطرف شده باشد یا ناچیز باشد.

در محل موهای کاشته شده، یک پوسته بسیار ریز ایجاد می شود که همان لایه پوست خشک شده می باشد. در طول این مدت به توصیه پزشک متخصص کاشت مو خود عمل کرده و با شستشوی کامل گرافت های مو و سپس مالش بسیار ملایم آن ها با نوک انگشتان، این پوسته ریز برداشته می شود.

تا روز دهم بعد از کاشت مو اصولا باید تمامی این پوسته ها برطرف شده باشند و موهای کاشته شده نیز ظاهری طبیعی تر به خود میگیرند.
فراموش نکنید که، قرص ها و آمپول هایی احتمالی تجویز شده از طرف پزشک متخصص کاشت مو خود را طبق دستور مصرف کنید.

هفته سوم بعد از کاشت مو :

در این زمان موهای کاشته شده بصورت تدریجی شروع به ریزش مجدد میکنند و تا پایان ماه اول بصورت کامل میریزند. جای هیچ نگرانی نیست چرا که این یک مرحله کاملا طبیعی از فرآیند کاشت مو می باشد.

دلیل ریزش موها در این مدت شوک وارد شده به فولیکول موها می باشد. در واقع تارهای مو از پیاز مو ( فولیکول مو ) جدا شده و میریزند، اما خود فولیکول مو سالم و در آینده تار موی جدید از آن رشد خواهد کرد. این کی چرخه طبیعی رشد موها می باشد که هر روزه شاهد آن هستیم اما با نسبت بسیار پایین تر.

فولیکول‌های مو در چرخه طبیعی رشد خود، وارد فاز استراحت می‌شوند. طول فاز استراحت موها قبل از آنکه شروع به رشد مجدد کنند، می‌تواند بسیار متفاوت باشد. در این مرحله مقدار موهایی که روی سر وجود دارد، دقیقاً مشابه با زمان قبل از انجام عمل است و افراد می‌توانند با همان وضعیت ظاهری که قبل از عمل داشته‌اند در انظار ظاهر شوند. در این زمان افراد می‌توانند موهای خود را هر طور که مایلند حالت بدهند یا رنگ کنند.

ماه دوم تا چهارم بعد از کاشت مو :

در طول این مدت موهای جدید بیرون می آیند و شروع به رشد مجدد می کنند. در برخی از افراد موها کمی دیرتر شروع به رشد میکنند. موهای جدید را در این مرحله می‌توان دید اما به خاطر آنکه باید از زیر پوست سر خارج شود، به‌صورت نازک و کم‌پشت دیده می‌شود. قسمت عمده موهای طبیعی نیز در این زمان دوباره رشد می‌کنند. ناحیه دهنده مو نیز کاملاً بهبود پیدا می‌کند و قرمزی آن برطرف می‌شود.

ماه پنجم تا نهم بعد از کاشت مو :

بیشتر موهای کاشته شده در این زمان قابل مشاهده می باشند. در این دوره حتی میتوان موهای کاشته شده را کوتاه کرد. موهای کاشته شده در طول این مدت معمولا کم پشت هستند و طول آن ها حدود 8 سانتی متر شده است. در اواخر این مرحله زمانی، تغییرات محسوسی در موهای جدید ایجاد می‌شود و شروع به ضخیم و پرپشت شدن می‌کنند.

در پایان ماه ششم، ناحیه دهنده مو نیز به‌طور کامل بهبود پیدا خواهد کرد. حالت انعطاف‌پذیر و طبیعی پوست سر در ناحیه دهنده نیز تا قبل از ماه نهم کاملاً بازمی‌گردد.

سال اول بعد از کاشت مو :

بیشتر موهای کاشته شده در طول سال اول رشد می کنند. بیشتر آن ها از پوست سر خارج شده و افراد موهای تازه کاشته شده را مشاهده میکنند.

البته امکان دارد موها در این مدت کمی فردار و پیچ خورده باشند. این حالت موها به خاطر زخم‌های بسیار ریزی است که در محل کاشت پیاز مو ایجاد شده است. در طول سال بعد، این حالت موها برطرف می‌شود و موها ظاهر طبیعی خود را به دست می‌آورد.

سال دوم بعد از کاشت مو :

ظاهر نهایی موهای کاشته شده در این زمان قابل‌مشاهده خواهد بود. در برخی از افراد ظاهر کامل مو در پایان سال اول حاصل می‌شود، اما در برخی دیگر بیرون آمدن موها و افزایش تراکم و ضخامت آن‌ها به زمان بیشتری نیاز دارد. علاوه بر آن، همزمان با بلندتر شدن موها، تراکم و پرپشتی آن‌ها نیز بیشتر می‌شود، زیرا حجم موها در ناحیه کاشته شده افزایش پیدا می‌کند.

 

 

کلینیک فوق تخصصی کاشت و پیوند مو ایران FIT

  • بنیانگذار روش کاشت مو فولیکولار یونیت در ایران
  • رکورد دار بالاترین تعداد کاشت مو موفق در ایران

2 دیدگاه در “دوره رشد مو بعد از کاشت مو

عبدالله محمودوند

سلام.خسته نباشید.بعد از دو ماه و نیم کاشت مو ،دلیل خارش سر و جوش چیه.باتشکر

    ایران FIT

    سلام وقت بخیر
    لطفا با مرکز مربوطه تماس بگیرید تا علت توسط پزشک تشخیص داده شود و بر اساس آن دارد تجویز شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *