Baldness Common Sysmptoms

علایم شایع طاسی

طاسی منطقه ای ( آلوپسی آره آتا ) عبارت است از ریزش ناگهانی موها در یک منطقه دایره ای بر روی سر همراه با ریزش مو. هیچ گونه شواهد قابل مشاهده ای از بیماری بر روی پوست سر به چشم نمی خورد. البته این بیماری غیر از پوست سر ، می تواند ابروها ، مژه ها ، ناحیه تناسلی ، و زیر بغل و موهای کل دست و پا را نیز درگیر کند. این مناطق ممکن است یکی یا متعدد باشد و به صورت ریزش موی سکه ای نیز معروف است.

علایم شایع طاسی

  • ریزش ناگهانی موها در یک منطقه دایره ای با حاشیه کاملاً مشخص . در موارد نادر ، ریزش مو ممکن است کامل باشد ( طاسی کلی ).
  • هیچ دردی وجود ندارد
  • پوست کاملا صاف ونرمال است.
  • هیچ خارشی وجود ندارد.

علل طاسی

ناشناخته است ، اما ارث و مشکلات عاطفی مثل اضطراب ممکن است نقش داشته باشند. امکان دارد دستگاه خود ایمنی نیز در ایجاد این بیماری نقش داشته باشد. خود ایمنی یعنی پاسخ اشتباه و نابجای دفاع بدون به نحوی که اجزای خودی مورد حمله و تخریب قرار می گیرند. گاهی به علت التهاب تیرویید یا یک نوع کم خونی به نام کم خونی وخیم رخ می دهد.

عوامل افزایش دهنده خطر

  • استرس
  • سابقه خانوادگی طاسی منطقه ای
  • پیشگیری
  • در حال حاضر نمی توان از آن پیشگیری نمود.
  • عواقب مورد انتظار

معمولاً خوب می شود ، به نحوی که رشد مجدد مو در عرض 18 ماه تا 3 سال ناحیه طاسی را ترمیم می کند. در بیمارانی که تعداد این نواحی کم و اندازه آنها کوچک است معمولاً بهبودی کامل است . این اختلال در 25% موارد دوباره رخ می دهد.

عوارض احتمالی

ریزش کل موها
کندبودن یا ناکامل بود رشد مجدد مو

درمان

در مرحله حاد بیماری می توانید از کلاه گیس استفاده نمایید.
در موارد ساده و خود محدود شونده که طاسی اصلاً جلب توجه نمی کند ، شاید هیچ گونه درمانی لازم نباشد.
به همان ترتیبی که قبلاً حمام می گرفته اید یا از شامپو استفاده می کرده اید عمل کنید. این بیماری مسری نیست .
سعی کنید موی اطراف ناحیه طاس را به شدت نکشید.

داروها

امکان دارد استرویید موضعی برای شما تجویز شود. استرویید موضعی را یک با دو بار در روز به روی ناحیه بمالید ، مگر اینکه دستور دارویی به گونه دیگر باشد. بهتر است دارو را بلافاصله پس از حمام کردن یا شامپو به روی ناحیه بمالید زیرا بهتر پخش و جذب می شود. برای پوست سر و ناحیه تناسلی ، تنها از استروییدهای کم قدرت و بدون فلوئور استفاده نمایید. در موارد خاص ، امکان دارد در ناحیه دچار ریزش مو استرویید تزریق و نیز کورتیزون خوراکی یک روز در میان تجویز شود.

مینوکسیدیل مالیدنی نیز شاید کمک کننده باشد. این دارو برای تحریک رشد مو استفاده می شود و تأثیر آن بسیار متغیر و غیرقابل پیش بینی است .
برای بعضی از بیماران می توان داروی تریامسینولون را در پوست سر تزریق کرد.
ممکن است نور شیمی درمانی با روش PUVA توصیه شود. در این روش اول یک دارو داده می شود که پوست را به اشعه فرابنفش حساس می سازد ، سپس یک مقدار مشخص و کنترل شده از اشعه فرابنفش تابانده می شود.

روشهای دیگر شامل کرایو ( فریز) ـ حساسیت زائی بادیفن سیپرون ـ متوترکسات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *