Hair Loss and Hair Transplant

همه چیز در مورد کاشت مو و ریزش مو

1- ریزش مو

همانطور که میدانیم  مو دارای 3 فاز Anagen ، Telogen   و Catagen می باشد. در طی ریزش مو، فازAnagene (رشد) به مرور کوتاه تر شده و در نهایت مو نسبت به قبل، نازک تر و کوتاه تر شده و دارای رنگدانه هایی کم رنگ تر   خواهد شد، ما این مسئله را مینیاتوری شدن مو (Miniaturization) مینامیم . در این هنگام است که ریزش مو، مورد توجه قرار میگیرد. این مسئله به معنای این که موهای کم تری بر روی سر باشند نیست، بلکه کالیبر (sectional – cross)، رنگ و طول آنها در حال کم تر شدن بوده و دیگر پوشش کاملی روی پوست سر ایجاد نمی کنند.

همچنین در این مرحله نسبت  موهایی که  در فاز anagen هستند کمتر از آن هایی  است که در فاز telogen یا resting هستند. این مسئله به زبان ساده به این مفهوم است که تعداد موهایی که در فاز Telogen هستند افزایش پیدا کرده است.  این فرایند، اغلب در قسمت های رایج طاسی، همچون قسمت های جلویی سر، بالا و تاج سر رخ می دهد. ناحیه ای که شبیه نعل اسب، درکناره ها و پشت سر می باشد تحت تاثیر این تغییرات قرار نمی گیرد . این نواحی را ،Permanent (دائمی)می نامند. موهای Telogen به راحتی در هنگام شستشو ، خشک کردن  و شانه کردن از پوست سر جدا شده و این مسئله، دومین نشانه طاسی می باشد که بسیار نگران کننده است .

عوامل ریزش مو:

دلایل زیادی برای ریزش مو در خانم ها و آقایان وجود دارد، که شامل بیماری های مزمن ، فقر آهن ، سوء تغذیه ، عدم تعادل هورمونی و استرس می باشد. با این وجود، رایج ترین علت ها،چیزی است که androgenetic alopecia یا الگوی طاسی مردانه نامیده میشود( البته بر خلاف نامش ممکن است در خانمها هم دیده شود). alopecia  از نظر پزشکی همان ریزش دائمی موهاست.  Androgenetic  عواملی چون تاثیرات Androgen ها یا همان هورمونهای مردانه و عوامل وراثتی، میباشند که نقش مهمی در ریزش موها دارند. عامل سومی همچون گذشت زمان یا در واقع بالاتر رفتن سن ، نیز در ریزش موها موثر است. به عبارت دیگر، عوامل زیر باعث ایجاد androgenetic alopecia  خواهد شد:

 1. زمینه ژنتیک طاسی
 2. وجود هورمونهای مردانه  Androsteinedione ها
 3. گذشت زمان و بالاتر رفتن سن بیمار که به دو عامل قبل فرصت تاثیر گذاری بر روی فولیکول های مو را می دهد.

A- ژنتیک:

بررسی علل ژنتیکی همیشه امری ساده نبوده است خصوصا در مورد طاسی سر. وجود یا عدم وجود طاسی در پدر یا پدر بزرگ یک شخص چه از طرف مادری و چه از طرف پدری، لزوما باعث پیش بینی طاسی در شخص نخواهد شد. ولی اگر پدر یک مرد کاملا طاس باشد و این مرد شروع به طاسی در اوایل سنین 20 سالگی نماید،میتوان پیش بینی نمود که تعداد دیگری از موهایش را نیز از دست خواهد داد. به طور خلاصه، پیش بینی دقیق این که چه کسی و با چه سرعتی طاس خواهد شد بسیار دشوار است.

B- هورمونهای مردانه (اندروژن):

به طور نرمال خانم ها و آقایان هورمون های مردانه تولید می کنند . هورمون های مردانه در مردان توسط غدد جنسی و در خانم ها توسط غدد فوق کلیوی تولید میشوند. این هورمونها در هر دو جنس حائز اهمیت بالا در زمینه ریزش مو میباشد ولیکن در اقایان بیشتر از خانمها تولید میشود.این مسئله نقش مهمی در تفاوتهای عمومی ریزش مو در خانم ها و آقایان،را به عهده دارد. در طول زمان درهر شخص با سابقه ژنتیکی مثبت ، اگر فولیکولهای مو در معرض DHT قرار بگیرند  منجر به androgenetic alopecia  یا در واقع همان  الگوی  طاسی در وی می گردد.

 چگونه فولیکول های مو در معرضDHT قرار میگیرند ؟

در هر یک از سلولهای فولیکول های مو و د ر غدد sebaceous ،سطح بالایی از آنزیمی به نام reductase 5-alpha- وجود دارد . این آنزیم باعث تغییر شکلtestosterone که به این نواحی توزیع می شود، گردیده و آن را به DHTتبدیل میکند (DHT= دی هیدروتسترون ) درک این مطلب نه تنها باعث شناخت مکانیسم طاسی میگردد،بلکه باعث معرفی دارویی به نام  propecia  یا finasteride که در حال حاضر در دسترس میباشد ،شده است. Propecia (فیناستراید)  باعث توقف و یا محدود کردن فعالیت انزیم reductase- alpha-5 میگردد. بنابراین باعث کاهش روند تبدیل testosterone به DHT شده و در نتجیه سطح کمتری از DHT  در فولیکولهای مو، وجود خواهد داشت.

C – بالا رفتن سن (Aging):

هیچ گونه سن مشخصی برای ریزش مو وجود ندارد ولی چیزی که مسلم است با بالاتر رفتن سن میزان موهای از دست رفته بیشتر خواهد شد. بنابراین تا کنون به سه عامل رایج مهم در انواع الگوهای طاسی اشاره کرده ایم. بار دیگر تاکید میکنیم که این عوامل عبارتند از :

هورمونها، ژنتیک و گذشت زمان. 

درمان دارویی ریزش مو :

با در نظر گرفتن این که 3/2 ( حدود 66%) آقایان تا قبل از 60 سالگی، میزان زیادی از ریزش مو را تجربه میکنند، جای شکی نیست که اشتیاق زیادی در راستای درمانهای دارویی ریزش مو وجود دارد. ریزش مو و طاسی یکی از عوامل بسیار نگران کننده در آقایان در هر سنی میباشد. چیزی که مسلم است هیچ راه حل دارویی قطعی که برای تمامی بیماران موثر واقع شود، وجود ندارد.

محصولات درمانی ریزش مو:

در این قسمت به معرفی محصولات درمانی ریزش مو می پردازیم. این محصولات عبارتند از Rogaine (ماینوکسیدیل ) وPropecia (فیناستراید) همه این محصولات برای کاهش ریزش مو در بعضی از بیماران(ونه همگی آنها) موثر بوده اند.

فیناستراید (propecia):

Propecia به منظور درمان ریزش مو در مردان است .این دارو توسط FDA تنها برای استفاده مردان مورد تائید قرار گرفته و بویژه برای درمان کسانی که مبتلا به از دست دادن مو با الگوی مردانه هستند، در نظر گرفته شده است. Propecia به عنوان مهار کننده هورمون آندروژن فقط با نسخه پزشک در دسترس است . زنان در سنین باروری و یا زنانی که باردار هستند ،نباید به قرص های خرد شده  دست بزنند.

Propecia همانند کلیه محصولات تجویزی دارای عوارض جانبی میباشد. در مطالعات بالینی عوارض جانبی آن اندک بوده و نمی تواند اکثر مردان را مبتلا کند. با این وجود ،تعداد کمی از مردان شاهد عوارضی در هنگام مقاربت های جنسی بو ده اند . این عوارض شامل :عدم تمایل به نزدیکی ،مشکلاتی در خصوص نعوظ  و همچنین کاهش میزان منی بوده است.

Propecia Hair Loss Drug
Propecia Hair Loss Drug

 

ماینوکسیدیل(rogaine)  :

      Minoxidil به طور معمول باعث رشد موهای جدید  6 – 4 ماه پس از مصرف می گردد. اگر این اتفاق پس از 6 ماه نیفتد دیگر احتمالا جواب نخواهد داد.

مصرف این دارو به نظر میرسد که  باعث کاهش روند ریزش مو می گردد ، ولیکن هیچ ضمانتی وجود ندارد . شما باید به سادگی آن را تجربه کنید تا نتیجه را ببینید

علی رغم آن که عوارض جانبی این دارو شایع نیست ،ولیکن ممکن است که اتفاق بیفتد ، در صورت مشاهده هر یک از علایم زیر آن را جدی گرفته و با پزشک  خود در میان بگذارید:

 • خارش پوست سر
 • Sclangپوسته پوسته شدن
 • سوزش
 • سوختگی
 • مشکلات تنفسی خصوصا در حالت دراز کش
 • تند شدن ضربان قلب
 • سبکی سر

سایر الگوهای طاسی:

 • Alopecia Areata از دیگر الگوهای طاسی  است  که یکی از شایع ترین انواع ریزش مو میباشد که در ان موها به شکل سکه ای  در نواحی مختلف سر شروع به ریزش مینماید .بعضی انواع وخیم این بیماری، باعث طاسی کامل سر می شوند. لذا این یک مشکل پزشکی است و نبایستی با کاشت مو درمان گردد مگر آنکه برای چندین سال به صورت ثابت باقی مانده باشد.حتی در این حالت هم ممکن است موهای کاشته شده در صورت فعالیت مجدد بیماری ،شروع به ریزش نماید .
 • نوع دیگر طاسی  Triangular Alopecia می باشد که در الگوهائی مثلثی شکل در نواحی  temporal،رخ می دهد .
 • Alopecia Universalis نوع دیگری از الگوی طاسی است که در آن ممکن است کلیه موهای بدن دچار ریزش شوند.
 • بیماریهای پوستی گوناگونی نیز ممکن است که پوست سر را تحت تاثیر قرار داده و باعث ریزش مو در اثر زخمهای ایجاد شده گردند.
 • درمان این معضل توسط کنترلهای پزشکی صورت میگیرد .چنانچه بیمار برای چندین سال تحت کنترل قرار گیرد کاشت مو ممکن است برای نواحی زخم شده، صورت گیرد اما باید توجه داشت که همانند Alopecia areata ،چنانچه بیماری مجددا فعال شود ، موهای کاشته شده ممکن است شروع به ریزش نمایند.
 • بعضا بیمارانی وجود دارند که موهای خود را میکنند.چنین شرایطی trichotillomania نامیده میشود که در افراد بالغ در صورت وجود مشکلات روحی و روانی همچون اضطراب زیاد،ناامیدی و مشکلات روانی آشکار، مشاهده میشود.
 • باز هم این مشکل با کاشت مو درمان میگردد و این که بیمار پس از بهبودی مجدد شروع به کندن موهای خود نماید، متداول نمی باشد.
 • Cicatricial – Alopecia ممکن است به دلیل وجود اختلال در بافت و التهاب آن ها ،اتفاق بیفتد.
 • ریزش مو همچنین  ممکن است در افرادی با اختلال در هورمونهای  تیروئید ،اختلال در کارکرد pituitary gland ویا هنگام شیمی درمانی اتفاق بیافتد.
 • در نهایت انواع دیگر alopeciaها در هنگام بیماری های سخت وگاهی اوقات با تب های بالا رخ می دهند.
Stop Hair Loss
Stop Hair Loss

 

موها چگونه رشد میکنند؟

 موها در یک ساختار دسته ای شکل در پوست به نام فولیکولار یونیت شکل میگیرند . آنچه که ما از مو میبینیم ساقه مو است که در واقع بافت سفت شده و کراتینه شده فولیکول میباشد. انسان ها در هر اینچ مربع از پوستشان نسبت به شامپانزه ها و گوریل ها دارای فولیکول های موی بیشتری هستند. ولی  از آنجا که بیشتر این موها کم رنگ هستند ،معمولا قابل مشاهده با چشم غیر مسلح نیستند و موی Vellus نامیده می شوند . توجه کنید که پیشانی نسبت به دیگر اعضاء بدن دارای فولیکول های موی بیشتری است .موهای ضخیم رنگدانه دار که اکثر مردم آنرا به عنوان موی واقعی میشناسند، موهای terminal  نامیده می شوند . این نوع مو بر روی پوست سر، ابروها، پاها، پشت کمر، زیر بغل ها و نواحی تناسلی یافت می شود .

موهای افراد به شکل های متفاوتی رشد میکند. این مسئله وابسته به سن، وزن، متابولیسم،هورمونها،نژاد ،داروهای مصرفی و دیگر عوامل میباشد. اما تمامی موها دارای سه فاز مجزای رشد هستند:

 1. فاز رشد فعال که فاز Anagen نامیده میشود ،که تا چندین سال طول میکشد. در تمامی ایام ،اکثر موهای بدن (حدود 85درصد) در این فاز قرار دارند . در طول این مدت ، مو دارای مقادیر زیادی از رنگدانه (Melanin) میباشد.
 2. فاز  Catagen که حدود 2هفته طول می کشد و در طول این مدت رشد مو متوقف شده ولیکن هنوز نریخته است. حدود 3تا 4 درصد موهای بدنمان در این فاز قرار دارند.
 3. فاز Telogen که 5 تا 6 هفته طول می کشد که در نهایت مو ریخته و یک موی جدید شروع به شکل گیری میکند. تقریبا 10تا 13 درصد مو  در تمامی اوقات در این فاز قرار دارند.

الگوی طاسی مردانه :

70 درصد آقایان بالغ درجه ای از طاسی را تجربه خواهند کرد و بیش از نیمی از این جامعه به الگوی طاسی پیشرفته مبتلا خواهند شد . اینکه درجه ای از ریزش مو در اقایان بالغ صورت میگیرد ، کاملا طبیعی و رایج میباشد.

الگوی طاسی مردانه  وابسته به سه عامل زیر می باشد:

 • سن بیمار
 • مشکلات ژنتیکی
 • هورمون های مردانه

این نوع ریزش مو ممکن است از اوایل نوجوانی شروع شده و به مرور بر شدت آن افزوده شود. هورمون مردانه ی تستسترون به هورمون دیگری به نام  DHT در فولیکول های مو تبدیل میشود. در آقایانی که مشکلات ژنتیکی دارند، موهای قسمت جلو و بالای سر معمولا در طول چند سال تحت تاثیر DHT قرار گرفته و مینیاتوری می شوند. یعنی اینکه خیلی نازک شده و دیگر به بلندی قبل رشد نمی کنند. درنهایت این موها به طور کامل ناپدید شده و باعث پیدایش الگوی طاسی مردانه  می گردند. این که بیماران پس از شروع ریزش موهایشان مطمئن شوند که مبتلا به الگوی طاسی مردانه خواهند شد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. مراجعه به یک پزشک متخصص در این مورد بسیار مفید خواهد بود.

 

ریزش مو در خانم ها

تعداد قابل ملاحظه ای از خانمها از فرمهای ریزش موی رایج رنج میبرند.این فرمهای ریزش مو، میبایستی ازالگوی  ریزش موی طاسی زنانه افتراق داده شود  . Effluvium Telogen یکی از رایج ترین اینگونه فرم های ریزش مو میباشد. که در واقع همان ریزش شدیدی است که چندین ماه پس از زایمان رخ میدهد.

در حالت عمومی ، خانم ها شاهد ریزش تعداد زیادی از مویشان پس از یک تا 6 ماه پس از یک استرس زیاد در زندگیشان همچون عمل جراحی،بیماری شدیدیا یک استرس اجتماعی ، روانی خواهند بود. خبر بد آن است که برای درمان این نوع ریزش مو،هیچ درمانی وجود ندارد. خبر خوب آن است که بیمار به هیچ گونه درمانی نیاز ندارد. مو میبایستی که خودش به حالت اولیه اش پس از یک فاز خواب برگردد. گاهی شاهد ریزش موی کششی در خانمها هستیم این حالت بیشتر در خانمهایی که موهایشان در پشت  یا بالای سرشان به صورت محکم بسته شده و برای مدت زیادی نگه داشته میشوند ،اتفاق میفتد. کشیدن های شدید مو در نهایت باعث نابودی سیستم فولیکولی ریشه مو خواهند شد. که باعث میشود هیچ موی دیگری در آن ناحیه رشد نکند. این فرم از ریزش مو ممکن است که مورد قبول کاشت مو قرار گیرد به شرط آنکه مدل بستن مو تغییر نماید.

گاهی بیمارانی مشاهده میشوند که دارای عمل جراحی face lift و یا دیگر اعمال جراحی بر روی پوست سر بوده اند که زخمهایی از آن عملهای جراحی به جا مانده است و یا این که در خصوص eyebrow lift ، خط مو خیلی بالا قرار گرفته است. در حالت کلی اینگونه ریزش موها به کاشت مو به خوبی پاسخ می دهند.

الگوی طاسی در بانوان با الگوی طاسی در آقایان متفاوت است عموما خانمها ریزش مو ، در قسمت وسط سر دارند ،ولیکن اکثر موهای خود را در(خط مو) حفظ می کنند.

Women Hair Loss Reasons
Women Hair Loss Reasons

تعدادی از نکات مربوط به طاسی عبارتند از:

 1. الگوی طاسی آقایان با عقب رفتن خط مو شروع میشود که باعث ریزش کلی مو تا بالای سر می گردد.
 2. الگوی طاسی در مردان در اواخر نوجوانی و در اوایل 20 سالگی (زمانی که سطح Testosterone بالا است) اغاز میشود. الگوی طاسی در بانوان در اواخر  30 سالگی شروع و پس از 50 سالگی  به اوج خود میرسد.
 3.  الگوی مردانه  حدود 70% اقایان را مبتلا میکند، در حالی که الگوی طاسی زنان حدود 30% خانمها را مبتلا میسازد.
 4. خانم هایی که دارای استعداد ریزش  الگوی مردانه هستند چنانچه دوز بالاتر Testosterone دریافت نمایند به شدت دچار ریزش مو میشوند

تفاوتهای مهمی در کاشت مو در آقایان و خانم ها وجود دارد. اگر برای یک مرد کاشت مو انجام بدهیم خوشحال می شود. او ممکن است آرزوی داشتن ظاهری پر مو را داشته باشد، ولیکن درک میکند که بیشتر آقایان دارای مقداری ریزش مو هستند و هر تعداد تار مویی که برای او کاشته شود برای ایجاد تغییر در ظاهرش مفید بوده  است. ازسوی دیگر خانمها عموما شاد نخواهند شد ، مگر آنکه پس از عمل کاشت مو دارای ظاهری پر مو شوند. اکثر خانم ها معتقدند که برگرداندن تعدادی مو به سرشان در صورتی که ظاهر خیلی پرپشتی نداشته باشند ،رضایت بخش نیست.

کاشت مو با روش مدرن غیر جراحی  (FIT)

ما به شما روش جدیدی از ترمیم مو را معرفی خواهیم کرد  که دارای پتانسیل ایجاد تراکم بیشتر، نسبت به روش های قدیمی (جراحی نواری) میباشد . در دهه اول هزاره جدید ، روشی انقلابی کشف شده است که تهدید بزرگی برای از بین رفتن روشهای قدیمی ترمیم مو به شمار میرود که همان روش FIT است. روش FIT نیازمند ابزارها و تکنیکهای خاصی است که توسط ما در طول 6-7 سال توسعه داده شده اند و بهینه گردیده است .در این روش، دیگر جای یک خط زخم  نواری بر پشت سر بیمار باقی نخواهد ماند.

تکنیک ما این امکان  را به شما میدهد که بتوانید در آینده حتی مدل موهای کوتاهتر داشته باشید و همچنین خواهید توانست که موهای سر خود را بتراشید. در روش FIT ، موها به صورت گروهی استخراج شده و به بالای سر در نواحی طاسی و یا جاهایی که دچار thining (عقب رفتن خط مو در سر )شده اند ،اضافه می شوند .در این روش  شما نیاز به هیچ گونه جراحی اضافی دیگر برای مخفی کردن و یا از بین بردن زخم های ناخواسته ، نخواهید داشت.

در روش FIT ترمیم پوست نواحی اهدا کننده، بهتر و سریعتر است  و همچنین تراکم بهتری از گرافت ها را در ناحیه کاشت ایجاد می شود. از روش FIT میتوان برای ترمیم  نواحی دهنده ای که در عمل های جراحی قبلی دچار آسیب شده اند، استفاده کرد. در این روش ما واحد های فولیکولی را به صورت یک یونیت کامل و دست نخورده از لحاظ بافتی طوری خارج میکنیم که کاملا سالم(intact) میباشد و درنهایت هیچگونه اثری در ناحیه برداشت باقی نخواهد ماند . در این روش از یک ابزار ویژه برای استخراج تک تک واحد های فولیکولی ، استفاده میشود. این ابزار میبایستی که به درون بافت  پوست دقیقا در نقطه ای دقیق زیر ماهیچه arrector pili وارد شوند . به محض این که این ساختار بریده میشود ،گرافت دست نخورده استخراج میشود.

تعداد 1تا5 مو در هر گرافت استخراج شده وجود دارد .این تکنیک امکان استخراج بیشترین تعداد گرافت ها را در یک روز برایمان مهیا میسازد. ما در حال حاضر قادر به جدا سازی تقریبا 4000 گرافت در 2 روز با استفاده از تکنیک ایزوله سازی فولیکولی هستیم. این فرایند نیازمند آنالیز زیر جلدی است تا بتوانیم در خصوص عمق عضله راست کننده مو(errector pili)، قضاوت صحیح نماییم. این فرایند برای ما امکان برداشت  مو از چندین ناحیه بدن را مهیا میسازد .این نواحی شامل موهای قفسه سینه و کتف میباشد.با ترکیب این تکنیک ها(FIT&BHT) میتوان نواحی اهدا کننده مو را گسترش داد. ما یافته ایم ،مویی که از قفسه سینه بر روی سر کاشته می شود ، در نهایت دارای سرعت رشد بیشتر و طول بلندتری نسبت به قبل، خواهد بود.

در این روش ما قادر هستیم  که به میزان 75%تراکم بیشتری نسبت به روش قدیمی(جراحی نواری)، ایجاد کنیم. چرا که در این روش فولیکولار یونیت ها کوچکتر بوده و بنابراین خواهیم توانست تعداد بیشتری از آنها را در واحد سطح قرار دهیم.همچنین علی رغم آنکه در روشFIT فولیکولار یونیت کوچکتر هستند ، ولی دارای تعداد موهای بیشتری هستند ،که دستیاران ما را قادر خواهد ساخت تعداد موی بیشتری نسبت به روش قدیمی کاشت نمایند.

FIT Hair Transplant Method
FIT Hair Transplant Method

نتایج شگفت انگیز تراکم بالای مو در عمل پیوند که وابسته به عواملی همچون تعداد تار موی بالاتر(برداشت فولیکولاریونیت بیشتر و وجود تار موی بالاتر در هر فولیکولاریونیت )  و ریسک کم تر ابتلا به telogen می باشد ، باعث میشود که رضایت افراد از روش FIT نسبت به روش قدیمی ،بسیار بارزتر باشد .

عوامل دیگری نیز در بالاتر بردن تراکم در روش FIT وجود دارد . در روش قدیمی به این دلیل که کل گرافت ها در یک مرحله برداشت میشوند و تا اتمام کاشت زمان طولانی سپری خواهد شد بسیاری از گرفتها در زمان GOLDEN TIME کاشته نمیشوند و این مسئله در نتیجه نهایی تاثیر منفی دارد.

شما میتوانید که عمل جراحی قدیمی را سریع تر انجام دهید ولیکن شما ،کیفیت را قربانی کرده و در نتیجه میزان صدمات وارده به فولیکول ها را بسیار بالا خواهید برد . در روش FIT اغلب سرعت رشد مو بسیار بالاتر ازسرعت  رشد مو در روش قدیمی  است . اما ،ممکن است 8ماه تا یک سال تا زمان رویش نهایی طول بکشد.

به طور خلاصه، روش FIT در حال حاضر در حیطه کاشت مو بسیار پیشرو است و در آینده نزدیک از آن به عنوان استانداردی در راستای قضاوت در مورد دیگر روشهای ترمیم مو استفاده خواهند کرد.

کاشت موی بدن به روش BHT

کاشت موی بدن یا BHT روشی است که در اوایل سال 2000 کشف گردید در حال حاضر تنها تعداد انگشت شماری متخصص وجود دارند که از این روش در ترمیم مو استفاده میکنند. روش BHT خیلی مورد توجه قرار نگرفت زیرا بسیار وقت گیر است و بعضا نتایج آن غیر قابل پیش بینی است. ولیکن باید توجه داشت که این روش تنها انتخاب بیمارانی است که نواحی اهدا کننده موی سر آنها تقریبا از بین رفته است. پیش بینی این که روش BHT واقعا برای چه کسانی مفید است واقعا دشوار است .

ما نخست بیماران را به استفاده از روش FIT تشویق کرده و روش کاشت موی بدن را به عنوان گزینه آخر مطرح میسازیم. با این وجود قابل درک است که برای بسیاری از بیماران روشBHT تنها راه حل برای ترمیم مو میباشد .

  از موهای بدن  تنها به عنوان پروسه تکمیلی استفاده می شود به این معنا که برای ایجاد تراکم بیشتر در موی سر از ان استفاده میشود.

روش قدیمی (جراحی نواری)

در روش های قدیمی (جراحی نواری)، از یک چاقوی جراحی به منظور برداشت نواری از پوست  پشت سر بیمار استفاده میکردند. ابعاد این نوار میتواند 20-25 cm در یک اینچ باشد .زخم ایجاد شده ، به وسیله بخیه های جراحی به هم دوخته میشود.

زمانیکه زخم ها بهبود می یابند خطی از یک  زخم در پشت سر بیمار باقی میماند. عموما اندازه این زخم در حدود 1تا 5 میلیمیتر بوده و گاهی به یک چهارم اینچ  یا بیشتر نیز میرسد. سپس این لایه از بافت  سر، به قطعات کوچکتر تقسیم شده و در نهایت این قطعات کوچک به واحدهای فولیکولی تقسیم میشود و در ناحیه کم پشت یا طاس کاشته می شود .

سپس جراح محل زخم را بخیه میزند. در حال حاضر یکی از معایب عمل جراحی قدیمی، خط زخمی است که برروی سر باقی می ماند پیش بینی پهنای نهایی این زخم دشوار است .بسیاری از بیماران زمانی که ریزش مویشان پیشرفت میکند از نتیجه عمل جراحی پشیمان میشوند . بیماران منتخب جراحی میبایستی به این نکته توجه نمایند که باید موهای خود را به اندازه کافی بلند نگه داشته تا محل زخم  پوشیده شود، چرا که مدل موهای کوتاه ممکن است باعث اشکار سازی خط زخم گردد.

کلینیک کاشت و پیوند مو ایران FIT

بنیانگذار کاشت مو به روش فولیکولار یونیت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *