Stem Cells Hair Treatment

کاشت مو به روش سلول های بنیادی

کاشت مو به روش سلول های بنیادی
5 (100%) 3 vote[s]

کشف سلول های بنیادی فولیکول مو مژده ای بود برای بیمارانی که از ریزش مو رنج می برند. حدود 40% مردان و 20% زنان بالای 50 سال دچار درجاتی از ریزش مو هستند.

بررسی های جدید در دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا نشان می دهد که علت اصلی ریزش مو در مردان فعالیت ناقص سلولهای بنیادی است. ریزش موی مردانه شایعترین فرم ریزش مو است و در مردان مستعد از نظر ژنتیکی ایجاد می شود.

طاسی در مردان یک بیماری نیست، بلکه پاسخ فیزیولوژیک ایجاد شده بوسیله هورمونهای آندروژنی در افراد مستعد از نظر ژنتیکی است.

در این تحقیق که در تعدادی از افراد کاندید کشت مو انجام شده بود. محققان فولیکولهای مو در ناحیه دارای مو و طاس را با یکدیگر مقایسه کردندو به این نتیجه رسیدند که در مناطق دارای مو و طاس تعداد سلولهای بنیادی مو با هم برابر است ولی در مناطق طاس سلولهای تکامل یافته معروف به “Progenitor Cells” کمتر وجود دارد.

کاشت مو به روش سلول های بنیادی

در روش کاشت سلول های بنیادی فولیکول مو واکنش متقابل سلول های بنیادی فولیکول مو با سلولهای مزانشیمال درم در محیط آزمایشگاه با تکثیر قابل توجهی همراه بوده است.

در پروژه پیوند سلولهای درمال پاپیلای انسانی، نمونه کوچکی از فولیکولهای مو در طول یک پروسه جراحی تحت بی حسی موضعی از اسکالپ بیمار برداشته می شود. این سلولها از بقایای فولیکول مو جدا می گردد. و در یک محیط کشت مناسب در طول 3 هفته تکثیر شده و به صورت سوسپانسیون استریل در یک محیط انتقال مخصوص تزریق می گردد.

تزریقات بصورت سطحی انجام شده و به دنبال این عمل، رویش موی جدید بعد از تقریباً 3 ماه اتفاق می افتد. کاربرد کلینیکی این روش در مطالعات متفاوت است. فاز 1 این پروژه در 7 داوطلب در انگلستان صورت گرفت و نتایج منفی گزارش شد ولی در فاز II که توسط دکتر Farjo در حال انجام است بصورت کلی موهای ایجاد شده، 40% افزایش موها در هر سایز 18% افزایش مو با قطر بیشتر از 30 میکرون بوده است.

کاشت مو با سلول های بنیادی در ایران

تکنیک کاشت سلولهای بنیادی فولیکول مو در حال حاضر در ایران برای اولین بار در فاز حیوانی با نتایج قابل قبولی همراه بوده است ولی در انسان هنوز به نتایج قطعی نرسیده است که امید است در آینده نزدیک بتواند تحولی در درمان ریزش مو ایجاد کند.

در این پروژه مشکلات بسیار کمتری پیش راه است، چرا که برداشت بافت از بیمار تنها با یک نمونه کوچک که شامل تقریباً 120 فولیکول مو باشد، انجام می شود و بنابراین آسیب آزار دهنده پوست سر به شکل حیرت انگیزی کاهش می یابد، بنابراین این تکنیک بسیار ساده تر با مدت زمان کوتاه تر و درد کمتری همراه است. مزیت دیگر این روش استفاده مجدد از همان نمونه کوچک در صورت ناکافی بودن مقدار مو است که در پیوند مو چنین امری امکان پذیر نیست.

اما این روش مشکلات خود را نیز دارد از جمله اینکه در ین روش باید توانایی سلولهای بنیادی در تولید مو حفظ شود و مطمئن باشیم که تعداد قابل توجهی از سلولهای مورد نیاز در محیط کشت رشد خواهند کرد. تکنیک باید به گونه ای برنامه ریزی شود که هزاران سلول در هر بیمار تولید شده و باعث رشد موی استاندارد قابل قبولی برای بیمار شود.
بعلاوه این ریسک وجود دارد که هیچکدام از این موها دوام رشد نداشته باشد و موهای رشد یافته باقی بماند و موهای رشد یافته نیز قطر و رشد و سلامت قابل قبولی داشته باشد.

هزینه بسیار بالای این روش و نگرانی در مورد مشکلات احتمال بعدی و عدم ایجاد ظاهر دلخواه با توجه به اینکه کنترل ویژه ای در مورد تراکم یکنواخت و جهت موها وجود ندارد، از دیگر مشکلات این روش هستند.

متاسفانه امروز با تبلیغاتی مواجه هستیم که با ادعاهای دروغین مردم را مورد فریب خود قرار می دهند از جمله اینکه درمان ریزش مو با کمک سلولهای بنیادی، ظرف نیم ساعت موهای خود را باز یابید و…
که همه ادعایی بیش نیستند و همانطور که اشاره شد این مطالعات در دنیا هم هنوز به نتیجه قطعی نرسیده است چه برسد که بصورت روتین در مطب ها قابل انجام باشد.

 

Stem Cells Hair Treatment
Stem Cells Hair Treatment

پی‌آر‌پی؛ درمانی کمکی برای ریزش مو

موضوع دیگری که این روزها در تبلیغات با آن مواجه می‌شویم، کاربرد پلاسمای غنی از پلاکت یا پی‌آر‌پی در ریزش مو است، از جمله اثرات مفید کاربرد پی‌آر‌پی در اعمال جراحی می‌توان به کاهش خونریزی عروقی، کاهش درد و تورم پس از اعمال جراحی و افزایش سرعت بهبود زخم اشاره کرد، ولی کاربرد این روش در درمان طاسی ایده‌ای نو محسوب می‌شود.

پی‌آر‌پی علاوه بر درمان زخم‌های پوستی می‌تواند به ساخت عروق جدید و سطحی از پوست که به استحکام و جوانی آن منجر می‌شود، کمک کند و باعث بهبود ضخامت پوست و خاصیت الاستیکی آن شود. اما در ارتباط با ریزش مو می‌توان آن را نوعی درمان کمکی به شمار آورد و به‌طور قطعی جایگزینی برای پیوند مو محسوب نمی‌شود.

پی‌آر‌پی با تزریق سلول بنیادی متفاوت است

بسیاری به اشتباه تزریق سلول بنیادی به فولیکول مو را با پی‌آر‌پی مشابه می‌دانند، اما این روش با تزریق سلول‌های بنیادی فولیکول مو که تنها در مراکز معتبر دنیا و فقط در یک مرکز تحقیقاتی در ایران آن هم در فاز حیوانی در حال انجام است، کاملا متفاوت محسوب می‌شود.

تزریق سلول‌های بنیادی فقط در مراکز تحقیقاتی دانشگاهی معتبر و با تجهیزات استاندارد و پیشرفته قابل انجام است اما تزریق پلاکت‌ها که اجسام کروی یا بیضوی شکل است که از قطعه‌قطعه‌شدن سلول‌های بزرگ در مغز استخوان حاصل می‌شود اصلا جزو سلول‌ها به شمار نمی‌رود، بنابراین نمی‌تواند سلول بنیادی باشد. تزریق سلول‌های بنیادی به فولیکول مو در کشور فقط در مرکز تحقیقات پوست و سلول‌های بنیادی دانشگاه تهران و موسسه رویان در حال انجام است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *