داروهای بعد از کاشت مو

داروهای بعد از کاشت مو چیست ؟

آیا استفاده از ماینوکسیدیل بعد از کاشت مو مجاز است ؟

برای تسریع در روند بهبود زخم ها بعد از کاشت مو چه دارویی مصرف کنیم ؟

جراحی کاشت مو احتیاج به هیچ دارویی ندارد. اما به دلیل اینکه جراحی انجام شده است، به مدت حداکثر دو هفته داروهایی که پزشک متخصص تجویز می کند باید مصرف شوند.

داروهای بعد از کاشت مو که به دلیل انجام عمل جراحی تجویز می شوند شامل : آنتی بیوتیک ها ، مسکن ، ویتامین C می باشند. که این داروها موجب تسکین و بهبود سریع تر زخم ها می باشد. عموما این داروها بعد از هر جراحی تجویز می شوند.

موهای کاشته شده احتیاج به هیچ دارویی ندارند. داروهای تقویتی و هورمونی هیچ تاثیری بر موهای کاشته شده ندارند.

اما چون موهای خود شخص و نه موهای کاشته شده جدید، ممکن است هنوز در فاز ریزش مو باشند، ممکن است برخی داروهای ضد هورمونی تجویز گردد.

پس داروها ی مورد استفاده در کاشت مو را می توان به دو دسته تقسیم نمود :

  • داروهایی که پس از هر جراحی و جهت تسریع بهبود زخم ها و جلوگیری از عفونت تجویز می شوند.
  • داروهایی که جهت جلوگیری از ریزش موهای غیر پیوندی تجویز می گردند.

داروهای بعد از کاشت مو ( دسته اول )

١.مسکن ها : این دارو ها عموما جهت کاهش درد بیمار تجویز می گردند.

٢.آنتی بیوتیک : تجویز این داروها عموما بعد از هر جراحی صورت می گیرد. این داروها جهت پیشگیری از عفونت احتمالی زخم هاست.

٣. مکمل ویتامینی : مکمل های ویتامینی که عموما ویتامین C تجویز می شود؛ جهت تسریع در ترمیم زخم و بهبود رویش گرفت ها می باشد.

۴.تجویز سرم جهت شستشوی روزانه زحم.

داروهای بعد از کاشت مو ( دسته دوم )

۱- فیناستراید :

این قرص که دارای تاییدیه FDA می باشد ، عمدتا جهت پیشگیری از ریزش موی بخش میانی و جلوی سراثر بخش است . این قرص با نام تجاری پروپشیا Propecia و فین پشیا شناخته می شود.

قرص Finasteride جهت هیپروتروفی پروستات نیز مصرف می شود. دوز متعارف آن 1 میلی گرم است، که بیمار روزانه یک بار جهت پیشگیری از ریزش مو استفاده می نماید. این قرص در بخش فولیکول مو از تبدیل هورمون تستوسترون به دی هیدروتستون ( که عامل ریزش موی ارثی است ) جلوگیری می کند .

مصرف فیناستراید تا میزان ۸۰% سبب توقف ریزش مو و یا کاهش آن می شود. هم چنان موهایی که اخیرا دچار ریزش شده اند با مصرف این دارو مجدد رشد می کنند .

٢. ماینوکسیدیل :

این محلول به شکل موضعی مورد استفاده قرار می گیرد و به شکل %۲ و ۵% در داروخانه ها موجود است . که نوع ۵% آن برای آقایان و ۲% آن برای خانم ها است. این محلول روزی دو بار و به میزان ١ سی سی مصرف می شود و با مصرف آن رشد مجدد موها حاصل می شود . پس از کاشت مو این محلول جهت فراهمی بستری بهتر برای رویش گرفت ها مورد استفاده قرار می گیرد.

برخی افراد نگرانی از ریزش موها پس از قطع ماینوکسیدیل یا فیناستراید دارند. باید با قطعیت گفت که قطع مصرف این داروها پس از یک دوره ی چندین ماهه پس از کاشت مو منجر به ریزش موهای کاشته شده نمی شود.

پس از کاشت مو معمولا تمامی موارد فوق را جهت بهبود ترمیم زخم ها تا مدت دو هفته و درمان های کمک رویش گرفت ها را تا مدت حداقل شش ماه تجویز می کنند.