تزریق بوتاکس

بوتاکس به دوشکل بالینی BTX-A و BTX-B وجود دارد که فرم BTX-A به دو شکل بوتاکس (Botox-Allergan) و دیسپورت (Dysport-Ipsen) و فرم BTX-B به شکل میوبلوک (Myobloc) در بازار وجود دارد. تمامی کاربردهای درمانی و زیبایی با تزریق نوع BTX-A به دست می آیند و فرم BTX-B بیشتر در مطالعات آزمایشگاهی و تحقیقاتی به کار می رود.

چین و چروک های پوستی دو دسته ی عمده دارند:

  1. (تزریق بوتاکس) چروک های استاتیک یا چروک های سطحی پوست که در اثر افزایش سن و سایر عوامل محیطی از قبیل تماس با نور خورشید و آلودگی هوا و جاذبه ی زمین و بیماری های مختلف به وجود می آیند.
  2. چروک های دینامیک پوست که در اثر چین خوردن عضلات در حین حرکاتی همچون اخم کردن، خندیدن، بالا انداختن ابرو و حرکات دیگر صورت به وجود می آیند

لیست مطالب

تزریق بوتاکس
قبل کاشت مو ایران فیتنمونه کاشت مو ایران FIT
قبل کاشت موبعد از کاشت مو ایران FIT
قبل کاشت موکاشت مو
قبل از کاشت موکاشت مو
نمونه‌های قبل و بعد از کاشت مو ایران فیت
در صورت تمایل به تماشا نمونه‌کارهای بیشتر کاشت مو، ابرو، ریش جهت بررسی مدل‌های مختلف، خط‌رویش‌های مختلف متناسب با هر ویژگی ظاهری به گالری تصاویر ما رجوع کنید.

رویکرد درمانی بوتاکس

رویکرد درمانی به هریک از انواع این چروک ها متفاوت است. بوتاکس شیوه ای است که در چروک های نوع دوم یا چروک ناشی از حرکت عضلات نقش دارد. این دارو با فلج کردن موقت عضلات صورت می تواند این نوع چروک ها را از بین ببرد.
سم بوتولینوم از باکتری کلستریدیوم بوتولینوم به دست می آید. این سم همان سمی است که در اثر تجمع باکتری کلستریدیوم بوتولینوم در قوطی های کنسرو به وجود می آید و بالقوه بسیار خطرناک و کشنده است. در سال۱۹۸۷، محققین در حین درمان یک بیمار مبتلا بلفارواسپاسم یا سفتی عضلات پلک با این سم، متوجه صاف شدن خط اخم ابرو شدند. آنها مشاهدات خود را دنبال کرده و در سال ۱۹۹۲ اولین گزارش درباره استفاده در زیبایی از توکسین کلستریدیوم بوتولینوم برای درمان خطوط اخم ابرو منتشر شد.

از آن پس میزان مصرف این دارو. سیر صعودی و پیشرونده ای گرفت، به نحوی که هم اکنون رایج ترین روش درمان زیبایی در سراسر جهان محسوب می شود و سالانه میلیاردها دلار برای انجام آن هزینه می شود.

شروع اثر بوتاکس

شروع اثر بوتاکس معمولاً طی سه روز پس از تزریق دارو و این اثر طی ۱۵ روز تکمیل می شود. مدت زمان اثر دارو حدود ۵ تا ۶ ماه است و پس از آن نیاز به تکرار تزریق وجود دارد. بهتر است به محض برگشتن مجدد چین و چروک ها تزریق مجدد انجام شود. ولی معمولاً فواصل تزریق در نوبت های بعدی طولانی تر شده و گاهی تا یک بار در هرسال نیز افزایش می یابد. با تزریق بوتاکس، گذشته از عدم توانایی انقباض عضلات، عادت های فردی از قبیل اخم کردن یا استفاده از حرکات ابرو و پیشانی برای نشان دادن احساسات نیز که موجب ایجاد چروک ها می شوند. به تدریج کم رنگتر و ضعیف تر می شوند. با تکرار تزریق بوتاکس قدرت عضلانی این عضلات کمتر و کمتر شده و بعدها فرد این عادات را با راحتی بیشتری ترک می کند.

تزریق بوتاکس به تنهایی معمولاً در درمان چروک های خفیف تا متوسط تاثیر دارد. درمان افرادی که دارای خطوط عمیق ترند، اغلب ترکیبی بوده تا نتایج درمانی بهتری حاصل شود. این اعمال کمک کننده رایج شامل استفاده از مواد پرکننده (مثل ژلها)، پیلینگ شیمیایی و لایه برداری با میکرودرم ابریژن یا لیزر می باشند. همین جا باید به این نکته اشاره کرد که افرادی که خواهان این درمان هستند. باید توقعات و انتظارات معقول و واقع بینانه داشته باشند و توقع از بین بردن کامل چین و چروک ها با یک جلسه درمان بوتاکس یا عدم نیاز به هیچ اقدام درمانی دیگر در بسیاری موارد مبتنی بر واقعیت و عملی نیست.

به غیر از ترمیم چین و چروک ها این دارو در از بین بردن بیماری های ناشی از اسپاسم عضله، تعریق بیش از حد دست ها و زیر بغل و حتی از بین بردن میگرن و سردردهای تنشی کاربرد دارد.

پرسش و پاسخ ایران فیت
با مراجعه به صفحه پرسش و پاسخ ایران فیت، سوالات متداول متقضیان به همراه پاسخ تخصصی تیم پزشکی ما را مطالعه کنید، در صورت نیافتن پرسش و پاسخ مدنظرتان آن را با ما در میان بگذارید.

نکته مهم

نکته ی مهم در تزریق بوتاکس میزان خبرگی و مهارت پزشک در تشخیص میزان مشکل و تخمین و برآورد میزان داروی مورد نیاز برای درمان آن است.

عوارض تزریق بوتاکس

یکی از عوارض تزریق بوتاکس خونریزی خفیف و کبودی در محل تزریق آن است. همچنین به ندرت ممکن است خشکی قرنیه یا برعکس اشک ریزش، درد خفیف یا سوزش به طور موقت ایجاد شود که تمامی این عوارض کوتاه مدت و برگشت پذیر هستند. در صورت استفاده از دوز زیاد دارو یا ماساژ دادن منطقه ی تزریق شده نیز امکان پخش شدن دارو و فلج شدن عضلات مجاور وجود دارد. که این موضوع همراه عدم تقارن دو طرف صورت خواهد شد. همچنین مقدار زیاد تزریق باعث عدم حرکت کامل عضلات صورت شده و صورتی یخ زده و ی بدون روح ایجاد می کند. به همین دلیل بهتر است که بیماران از اصرار به پزشک در مورد تزریق زیاد برای خنثی کردن تمام حرکات صورت خودداری کرده است . و تشخیص مقدار داروی مورد نیاز و میزان تزریق را برعهده ی خبرگی و تجربه ی پزشک معالج بگذارند تا از ایجاد چنین حالتی پیشگیری شود. همچنین ممکن است با فلج شدن یک عضله، فرد به طور ناخودآگاه از عضلات مجاور دیگر برای چین دادن یا ابراز احساسات خود استفاده کند. و به عنوان مثال احتمال دارد چین و چروک عضلات دور چشم از بین برود ولی بینی فرد چین بیشتری بخورد.

پیشگیری و درمان این مورد نیز به تجربه و توانایی پزشک بستگی دارد. در افرادی که لب بالایی باریکی داشته یا فاصله ی بین لب بالا تا بینی شان زیاد است، تزریق بوتاکس می توان به تشدید این حالت وظاهری ناخوشایند منجر شود. کسانی که در حالت عادی گوشه های لب هایشان به طرف پایین کشیده شده است و ظاهری شبیه به لبخند مونالیزا دارند، نیز ممکن است با تزریق بوتاکس ظاهری غیرعادی پیدا کنند. در افرادی که لثه های بالا و پایین شان در حین صحبت کردن یا خندیدن معلوم می شود نیز تزریق بوتاکس می تواند ظاهری شبیه شکلک درآوردن برای فرد ایجاد کند.

لازم به ذکر است که بسیاری از عوارض فوق بدنبال تزریق بوتاکس در نیمه ی پایینی صورت ایجاد می شوند. شاید به همین دلیل است که سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) مصرف بوتاکس را فقط در نیمه ی بالای صورت مجاز دانسته و برای تزریق در نیمه ی پایینی صورت یا گردن مجوزی صادر نکرده است. البته هم اکنون برخی پزشکان نیز با در نظر گرفتن تمامی جوانب، اقدام به درمان این مناطق نیز می کنند. بوتاکس گرچه از سمی خطرناک به دست می آید، ولی به خودی خود سمی و خطرناک نیست مگر اینکه در دوزهای چندین برابر حد متعارف به کار رود که با ذکاوت پزشک و عدم نیاز به انجام چنین کاری، احتمال بروز مسمومیت تقریباً منتفی است.

درخواست مشاوره تخصصی کاشت مو
در صورت تمایل به بهره‌مندی از مشاوره تخصصی کاشت مو به صورت رایگان، این امکان را دارین نوبت خود را برای مشاوره آنلاین و غیرحضوری یا به‌صورت مشاوره حضوری ثبت کنید
تماس با ایرانFIT
0
نظرات شما ارزشمند است، آن را با ما به اشتراک بگذارید.x