لیپولیز لیزری

به تخریب و ذوب کردن بافت چربی به کمک لیزر، لیپولیز لیزری یا لیزر لیپولیز گفته می شود. لیپولیز جدیدترین، مدرنترین و کم عارضه ترین روش درمان چاقی های موضعی (مثل بازو، شکم، پهلو، ران و…) است . همچنین تنها روشی است که باعث افتادگی بیشتر پوست نمی شود بلکه به سفت تر شدن آن کمک هم می کند. به این تکنیک در زبان انگلیسی Laser Lipolysis گفته می شود .

لیست مطالب

چه فرقی بین لیپولیز با لیپولیز لیزری (لیزر لیپو اسکالپچر) وجود دارد؟

لیپولیز (لیزر لیپو اسکالپچر) را می توان برای هر روشی که سبب تخریب بافت چربی می شود بکار برد بطور مثال روش مزوتراپی که در آن موادی داخل بافت چربی تزریق شود را هم می شود یک نوع لیپولیز شیمیایی تلقی کرد. یا حتی لیپوساکشن اولتراسونیک را که در آن بوسیله امواج مافوق صوت (اولتراسوند) بافت چربی ذوب می شود را هم می توان لیپولیز اولتراسونیک نامید.

اما به طور معمول وقتی صحبت از لیپولیز می شود منظور لیپولیز لیزری است نه سایر روش ها. زیرا لیپوساکشن عادی یا اولتراسونیک یا مزوتراپی توانایی سفت تر کردن پوست و ممانعت از شلی پوست را ندارند و تنها از زمانی که لیزرها برای لیپولیز(لیزر لیپو اسکالپچر) بکار رفتند این امکان بوجود آمد. برخلاف لیپوساکشن اولتراسونیک یا لیپوساکشن مکانیکی (عادی) نه تنها باعث تشدید افتادگی پوست نشویم بلکه با کمک لیزر به سفتی پوست هم کمک کنیم و این ویژگی موج شده که این عمل برای بعضی نقاط بدن مثلا لیپولیز شکم بسیار مناسب باشد.

قبل کاشت مو ایران فیتنمونه کاشت مو ایران FIT
قبل کاشت موبعد از کاشت مو ایران FIT
قبل کاشت موکاشت مو
قبل از کاشت موکاشت مو
نمونه‌های قبل و بعد از کاشت مو ایران فیت
در صورت تمایل به تماشا نمونه‌کارهای بیشتر کاشت مو، ابرو، ریش جهت بررسی مدل‌های مختلف، خط‌رویش‌های مختلف متناسب با هر ویژگی ظاهری به گالری تصاویر ما رجوع کنید.

لیزر لیپواسکالپچر

در حال حاضربهترین و مدرنترین روش لیزر لیپولیز، لیزر لیپواسکالپچر یا پیکر تراشی به کمک لیزر است که بوسیله معتبرترین و مشهورترین دستگاه لیزر لیپولیز دنیا دستگاه اسمارت لیپو MPX (SMART LIPO MPX) قابل انجام است.

این دستگاه ساخت کارخانه ساینوشور آمریکا است (CYNOSURE) . این دستگاه قویترین و اولین لیزر لیپولیز (لیزر لیپو اسکالپچر) با دو طول موج است که توسط سازمان دارویی آمریکا (FDA) مورد تائید قرار گرفت.

در عین حال این دستگاه تنها لیپولیز لیزری (لیزر لیپو اسکالپچر) است که برای جلوگیری از صدمه به بافت به وسیله دو سیستم به نامهای ترماگاید Thermal Guideو اسمارت سنس Smart Sense درجه حرارت بافت را مرتب اندازه گیری می کند و سرعت دست جراح را کنترل کرده و انرژی خروجی را متناسب با آن تنظیم می کند. به همین علت است که اکثریت مطالعات معتبر در مورد لیزر لیپولیز (لیزر لیپو اسکالپچر) به وسیله اسمارت لیپو MPX انجام شده اند.

نکته مهم این است که اسمارت لایپو MPX را از دستگاههایی با اسامی نسبتاً مشابه یعنی اسمارت لایپوی دکا که یک دستگاه ایتالیایی با قدرت ۱۸-۱۰وات وslim lipo mpx کره ای که لیزری با۱۸وات قدرت است متمایز کرد .

در عین حال برای اولین بار داشتن دو طول موج ۱۰۶۴نانومتر و ۱۳۲۰نانومتر باعث شده است که علاوه بر ذوب چربی ها بطور موثر بتوان از لیزر سطح زیری پوست برای کمک به سفت تر کردن آن استفاده کرد. در مورد سایر دستگاه ها همیشه جراح به علت ترس از سوزاندن پوست از نزدیک شدن به سطح خودداری می کند چون امکان اندازه گیری درجه حرارت محل وجود ندارد. اما در اسمارت لیپو MPX اولاً طول موج ۱۳۲۰ نانومتر عمدتاً برای سفت تر کردن پوست بکار رفته است و ثانیاً وجود ترماگاید که بطور مرتب درجه حرارت محل را اندازه گیری می کند و در صورت لزوم لیزر را قطع می کند باعث شده است که جراح به طور مطمئن و بدون ترس از سوختگی برخلاف سایر دستگاه های لیزر لیپولیز عمل خود را به راحتی و با کنترل و اطمینان انجام دهد .

در حال حاضر اسمارت لایپو MPX46 وات قویترین دستگاه لیزر لیپولیز کشور و یکی از دو دستگاه موجود در خاور میانه است که با نزدیکترین رقیب خود بیش از دوبرابر فاصله قدرتی دارد. متاسفانه قیمت بالای این دستگاه فوق پیشرفته امکان گسترش آن را محدود کرده است.

لیزر لیپو اسکالپچر چیست و چرا با دستگاه اسمارت لایپو MPX مفهوم پیدا کرد؟

اگر بخواهیم این کلمه را معنی کنیم به معنی پیکر تراشی با لیزر است به این معنی هرچند که برای لیپوساکشن هم از کلمه لیپواسکالپچر استفاده می شد اما ظرافت لیپوساکشن در حدی نبود که بتوان آنرا پیکر تراشی نامید .

درعین حال لیزرهای قبل از اسمارت لایپو mpx46وات ضعیف تر از آن بودند که بتواند با دقت کافی و زمان مناسب بافت چربی را فرم دهند تنها پس از پیدایش اسمارت لایپو mpx46 وات بود که کلمه لیزر لیپواسکالپچر به شکل متداول در منابع پزشکی مورد استفاده قرار گرفت زیرا قدرت و دقت این دستگاه فوق پیشرفته امکاناتی را فراهم کرد که قبلاً وجود نداشت.

لیزر لیپواسکالپچر یا لیپولیز لیزری مدرن چه مزایایی نسبت به لیپوساکشن اولتراسونیک و لیپوساکشن معمولی (مکانیکی) دارد؟

همانطور که گفته شد از سالهای دهه ۱۳۸۰ عمل لیپوساکشن اولتراسونیک (که این روزها سعی می شود به آن لیپولیز بگویند) زیاد انجام می شد اما طی سال های بعد، کم کم در بسیاری از کلینیک های زیبایی جهان کنار گذاشته شد، به سه علت :

با اینکه از سال ۱۳۸۳ (۲۰۰۴) ایتالیایی ها لیزر لیپولیز را ساخته بودند اما تا سال (۲۰۰۶) ۱۳۸۵ سازمان دارویی آمریکا آن را تایید نکرده بود و از آن سال به بعد هم به علت ضعیف بودن کاربرد عمده ای نداشت تا زمانی که اسمارت لایپو mpx46 وات ساخته شد.

مزایای لیزر لیپواسکالپچر:

اکنون با این تفاصیل بسیاری از افراد علاقه مند و کنکجاو می پرسند که لیپوماتیک بهتر است یا لیپولیزر؟ در کل اسمارت لایپو MPXچه مزایای کلی نسبت به رقبای خود دارد؟

پرسش و پاسخ ایران فیت
با مراجعه به صفحه پرسش و پاسخ ایران فیت، سوالات متداول متقضیان به همراه پاسخ تخصصی تیم پزشکی ما را مطالعه کنید، در صورت نیافتن پرسش و پاسخ مدنظرتان آن را با ما در میان بگذارید.

چه بیمارانی مناسب انجام لیزر لیپولیز با اسمارت لایپو MPX هستند؟

فردی که از عدم تناسب اندام رنج می برد و به وسیله رژیم و ورزش هم نمی تواند آن را تصحیح کند بطور مثال فردی که علیرغم آنکه چاقی قابل توجهی ندارد بازو، شکم، پهلو یا ران نامتناسب با بقیه بدن دارد و نیاز باشد که برای آن ناحیه خاص بدنش لیپولیز صورت بگیرد (برای مثال لیپولیز ران) . چنین فردی مجبور است که مثلاً به علت آنکه نسبت به سایر قسمتهای بدنش ران بزرگی دارد همیشه شلوارهایی بزرگتر از سایز کمر خودبخود که نیازمند تنگ کردن کمر دارد یا روپوش با سایز بزرگتراز معمول استفاده می کند چون بازوهایی بزرگتراز معمول دارد .

بطور معمول لیپولیز لیزری در مورد افرادی که شاخص جرم بدن BMI زیر ۳۰ دارند توصیه می شود BMI از فرمول قد xقد (متر) / وزن (کیلوگرم) بدست می آید و اگر فرد BMI بین ۲۵-۱۸داشته باشد در محدوده ایده آل است اگر بین ۳۰-۲۵ باشد دچار اضافه وزن است و اگر بالای ۳۰ باشد چاق تلقی می شود. می بینید که عملاً لیپولیز لیزری در مورد افراد چا ق توصیه نمی شود زیرا ریسک همه عوارض قلبی، ریوی، موضعی در این بیماران بیشتر است.

باید توجه داشت در فردی که BMI زیر ۳۰ دارد معمولاً با رژیم و ورزش نمی توان بطور مناسب چربی های موضعی را از بین می برد. مثلا ًفردی که بغل ران دارد سعی می کند با ورزش و رژیم این ناحیه را کوچک کند اما با کاهش وزن بیشتر از آنکه بغل ران از بین برود صورت و سینه اش تحلیل می رود و عدم تناسب او بیشتر هم می شود یعنی نواحی متناسبش بدتر شده و ناحیه نامتناسبش تغییر چندانی نمی کند. همین مسئله در مورد چاقی موضعی شکم، پهلو و بازو هم صدق می کند اینجاست که روشهای درمان چاقی موضعی و در راس آنها لیپولیز لیزری (لیزر لیپو اسکالپچر) بکار می آیند.

درخواست مشاوره تخصصی کاشت مو
در صورت تمایل به بهره‌مندی از مشاوره تخصصی کاشت مو به صورت رایگان، این امکان را دارین نوبت خود را برای مشاوره آنلاین و غیرحضوری یا به‌صورت مشاوره حضوری ثبت کنید
تماس با ایرانFIT
0
نظرات شما ارزشمند است، آن را با ما به اشتراک بگذارید.x