مزایا، معایت و مراحل کاشت مو FIT | ایران FIT بنیانگذار کاشت مو به روش FIT

کاشت مو به روش FIT

موهای سر یکی از اصلی‌ترین ارکان داشتن ظاهری جوان و شاداب است. تاثیر عمیق دیگر آن بر وضعیت روحی و اعتماد به نفس افراد است. تنها راه قطعی بازیابی موهای از دست رفته و به همراه آن جوانی و اعتماد به نفس، کاشت مو است. کاشت مو به روش FIT یکی از مرسوم‌ترین و پربازده‌ترین روش‌های کاشت مو است که در این مقاله قصد داریم به معرفی آن بپردازیم.

زمانی که کاشت مو به روش FIT ابداع شد، چندان مورد استقبال قرار نگرفت. چرا که این روش به مهارت بیشتر و همچنین ابزار تخصصی‌تری نسبت به روش FUT احتیاج داشت. هنوز هم بسیاری از کلینیک‌های کاشت مو روش FUT را به عنوان روش بهتر معرفی می‌کنند. در صورتی که چنین مقایسه‌ای نادرست و بی‌اساس است. کاشت مو به روش FIT برای اولین بار در ایران توسط کلینیک‌ کاشت موی ایران FIT انجام شد و مفتخریم که پایه‌گذار این روش کاشت مو در ایران هستیم. بیش از ۳۰ هزار کاشت موی موفق بدون حتی یک مورد نارضایتی و سابقه‌ی کار از سال ۱۳۷۱، جلوه‌ای کوچک از کیفیت کاشت مو در کلینیک ایران FIT است.

لیست مطالب

کاشت مو و روش‌های آن

پیش از این که به سراغ کاشت مو به روش FIT برویم، لازم است کمی در مورد کاشت مو بیشتر بدانید. کاشت به روش امروزی از اواسط دهه‌ی ۹۰ میلادی آغاز شد اما قدمت کلی آن‌ها به دهه‌ی ۲۰ میلادی باز می‌گردد. پایه و اساس تمام روش‌های مدرن کاشت مو یکسان بوده و شامل انتقال واحد‌های فولیکولی (گرافت) از ناحیه‌ی بانک مو به ناحیه‌ی پذیرنده است.

روش‌های کاشت مو

پیشرفت کاشت مو، چه از لحاظ تکنیکی و چه از لحاظ ابزاری، در دو دهه‌ی اخیر بسیار چشمگیر بوده است. روش‌های کاشت مو متنوع‌تر و پربازده‌تر از همیشه شده‌اند و این خبر بسیار خوبی است. کاشت مو به روش FIT یکی مدرن‌ترین روش‌ها و پایه‌ای برای جدیدترین روش کاشت مو است. روش‌هایی مانند کاشت موی رباتیک، Micro FIT، SUT و BHT همه بر اساس این روش انجام می‌شوند.

به طور کلی روش‌های کاشت مو را می‌توان به دو گروه تقسیم کرد:

 • روش جراحی: روش FUT یا کاشت نواری
 • روش غیرجراحی: روش FIT و سایر روش‌های مشتق شده از آن

فرهنگ واژگان کاشت مو

واژگان اختصاصی که در مقالات مختلف کاشت مو استفاده می‌شوند؛ شاید کمی شما را گیج کنند. لذا بیشتر این واژگان را به اختصار در ادامه توضیح داده‌ایم.

تصاویر و نمونه‌های

قبل و بعد از کاشت

ایران فیت

در صورت تمایل به تماشا نمونه‌کارهای بیشتر کاشت مو، ابرو، ریش جهت بررسی مدل‌های مختلف، خط‌رویش‌های مختلف متناسب با هر ویژگی ظاهری به گالری تصاویر ما رجوع کنید.

قبل و بعد از کاشت موقبل و بعد از کاشت مو
قبل و بعد از کاشت موقبل و بعد از کاشت مو
قبل و بعد از کاشت موقبل و بعد از کاشت مو
قبل و بعد از کاشت موقبل و بعد از کاشت مو
نمونه‌های قبل و بعد از کاشت مو ایران فیت
در صورت تمایل به تماشا نمونه‌کارهای بیشتر کاشت مو، ابرو، ریش جهت بررسی مدل‌های مختلف، خط‌رویش‌های مختلف متناسب با هر ویژگی ظاهری به گالری تصاویر ما رجوع کنید.

مراحل کاشت مو به روش FIT

حال که با مقدمات کاشت مو و روش‌های آن آشنا شدید، بیایید مراحل کاشت مو به روش FIT را با هم بررسی کنیم.

۱. ایجاد برش به کمک پانچ

در مرحله‌ی اول، به کمک تیغ جراحی استانداردی که پانچ نام دارد، سوراخ‌های بسیار کوچکی در بانک مو ایجاد می‌شود. در این مرحله مهارت پزشک اهمیت زیادی دارد. عمق و زاویه‌ی وارد کردن پانچ تعیین کننده‌ی سلامت گرافت‌های برداشت شده است. اگر عمق سوراخ کم باشد، فولیکول ناقص برداشت می‌شود. اگر زاویه نامناسب باشد، آسیب می‌بیند و اگر جراح بیش از اندازه پانچ را فرو ببرد، ممکن است فولیکول‌ را به نواحی عمیق‌تر پوست بفرستد. اگر این اتفاق بیفتد، احتمال ایجاد کیست وجود دارد. البته فولیکول‌های دفن شده، به راحتی خارج می‌شوند؛ اما این کار موجب اتلاف وقت می‌شود.

۲. برداشت گرافت

پس از ایجاد سوراخ، جراح به کمک یک انبرک بسیار کوچک، واحد‌های فولیکولی را از پوست خارج می‌کند. به طور کلی یکی معایب کاشت مو به روش FIT همین فرآیند کند و زمان‌بر است. در هر جلسه‌ی ۵ تا ۶ ساعته‌، با روش FIT، چیزی حدود ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ گرافت برداشت و کاشته می‌شوند. روش‌هایی مانند SUT با بهره‌گیری از دستگاه‌های پیشرفته، باعث صرفه‌جویی در زمان و افزایش سرعت کاشت مو می‌شوند.

 

۳. آماده‌سازی گرافت‌ها

گرافت‌های برداشت شده به طور موقت درون محلول‌های نگه‌داری مخصوصی قرار داده می‌شوند. در این بین تیم درمانی با استفاده از میکروسکوپ، گرافت‌ها را برای کاشت آماده می‌کنند. سرعت عمل و مهارت کادر درمانی در این مرحله بسیار حائز اهمیت است. در تمامی روش‌های کاشت مو، آماده‌سازی گرافت‌ها به صورت دستی و با استفاده از ابزارهای بسیار کوچک صورت می‌گیرد.

۴. مشخص کردن خط رویش جدید

یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین عوامل موثر بر موفقیت کاشت مو، هنر جراح در مشخص کردن خط رویش جدید است. خط رویش باید به دقت مهندسی و طراحی شود؛ وگرنه به شکلی غیرطبیعی درآمده و اصطلاحاً عروسکی می‌شود. یکی از مزیت‌های کاشت مو به روش FIT قدرت بالای آن در طراحی خط رویش است. همچنین باید بدانید که طراحی و اجرای طبیعی‌ترین خط رویش در انحصار کلینیک کاشت مو ایران FIT قرار دارد.

۵. کاشت گرافت‌ها

برای کاشت گرافت‌ها جراح ابتدا با استفاده از یک پانچ استاندارد (SP90) سوراخ‌های کوچکی در ناحیهٔ مشخص شده ایجاد می‌کند. سپس دوباره به کمک انبرک، گرافت‌ها را درون این سوراخ‌ها قرار می‌دهد. در این مرحله نیز عمق سوراخ‌ها و همچنین توجه به خواب مو و وضعیت خط رویش اهمیت زیادی دارد که معطوف به مهارت جراح است.

هزینه‌ی کاشت مو به روش FIT

کلینیک مو ایران FIT، بنیان‌گذار و مبدع روش FIT در ایران است. قیمت کاشت مو به روش FIT در این کلینیک، حدوداً ۵ تا ۷ میلیون تومان است.

آیا FIT بهترین روش کاشت مو است؟

روش FIT قطعاً یکی از بهترین‌ها است؛ ولی به طور کلی نمی‌توان از یک روش به عنوان بهترین یا برترین یاد کرد. تمام روش‌های کاشت مو مزیت‌ها و عیوبی دارند. بهترین روش کاشت مو بسته به شرایط شما و به کمک همفکری جراح با شما انتخاب می‌شود. با توجه به کم تهاجمی بودن، عوارض و دشواری‌های کمتر، معمولاً روش FIT یا انواع بهینه‌سازی شده‌ی آن (به ویژه Micro FIT) برای طیف زیادی از متقاضیان مناسب‌تر است.

کاندیدای مناسب کاشت مو به روش FIT

این که آیا شما کاندیدای مناسبی برای کاشت مو به روش FIT هستید یا نه به چند عامل بستگی دارد:

سن مناسب کاشت مو

کاشت مو برای سنین ۲۰ تا ۶۵ سال بلامانع است؛ اما معمولاً بهترین کاندیدای کاشت مو افراد بالای ۳۰ سال هستند. الگوی ریزش مو در این افراد قابل پیش‌بینی و برنامه‌ریزی بوده که فاکتور مهمی در موفقیت کاشت مو است.

نوع و میزان طاسی

اگر دلیل طاسی و ریزش موی شما موارد زیر است، کاندیدای مناسبی برای کاشت مو به روش FIT هستید:

 • آلوپسی آندروژنی یا طاسی با الگوی مردانه
 • طاسی ناشی از آسیب، سوختگی، جراحی و شیمی‌درمانی
 • طاسی‌های ناشی از بیماری و التهابات پوستی (بعد از درمان بیماری)

کسانی که از طاسی پراکنده با الگوی نامشخص (DUPA) یا طاسی‌های با حاشیه‌ی نامشخص رنج می‌برند و همچنین کسانی که بانک موی ضعیفی دارند، کاندیدای مناسبی برای کاشت مو نیستند.

سلامت عمومی

کاشت مو به روش FIT با تمام کم‌تهاجمی بودنش، همچنان یک عمل جراحی محسوب می‌شود. لذا سلامت عمومی بیمار اهمیت زیادی دارد. افرادی که به بیماری‌های زیر مبتلا هستند، ممکن است کاندیدای مناسبی برای کاشت مو نباشند:

 • دیابت پیشرفته
 • داشتن زخم‌های التهابی
 • حساسیت به مواد بی‌حسی موضعی
 • فشارخون کنترل نشده
 • اختلالات انعقادی
 • بیماری‌های عفونی مانند هپاتیت و ایدز

حالت مو

کاشت مو به روش FIT برای انواع حالات مو ممکن است. اما نتایج کاشت ارتباط مستقیمی با حالت مو دارد. به طور کلی هرچه مو ضخیم‌تر، فرتر یا مجعدتر باشد، پوشش بیشتری حاصل می‌شود.

پرسش و پاسخ ایران فیت
با مراجعه به صفحه پرسش و پاسخ ایران فیت، سوالات متداول متقضیان به همراه پاسخ تخصصی تیم پزشکی ما را مطالعه کنید، در صورت نیافتن پرسش و پاسخ مدنظرتان آن را با ما در میان بگذارید.

بعد از کاشت به روش FIT

بلافاصله بعد کاشت مو به روش FIT، خط رویش جدید قابل مشاهده است. به دلیل وجود تعداد زیادی سوراخ بسیار کوچک، ظاهر پوست قدری ناخوشایند خواهد بود. خون لخته شده بر روی سوراخ‌ها اهمیت زیادی در کاشت مو دارند و مثل سیمان، فولیکول‌ها‌ را در جای خود محکم می‌کنند. معمولاً جای زخم‌ها در عرض چند روز بهبود و چند هفته بعد کاملاً ناپدید می‌شوند. تثبیت شدن فولیکول‌ها ۵ تا ۷ روز زمان می‌برد.

کاشت مو به روش FIT بسیار کم‌تهاجمی است؛ اما بازهم احتمال باد کردن سر و صورت و کمی قرمزی وجود دارد. معمولاً بعد از عمل احساس درد و ناراحتی نخواهید داشت. اگر هم دردی باشد، بسیار کم است و با مسکن‌های سبک درمان می‌شود. این عوارض نیز چند روزه خوب می‌شوند. به طور کلی عوارض کم از مزیت‌های کاشت مو به روش FIT است. مثلاً در روش FUT ممکن است پوست بانک مو تا چند ماه بی‌حس بشود.

رفتن به محل کار در روز بعد از کاشت مو بلامانع است. به هر حال توصیه می‌شود که چند روز یا ترجیحاً یک هفته‌ای استراحت کنید تا گرافت‌ها تثبیت شده و عوارض ناخوشایند نیز کامل بهبود یابند. معمولاً محدودیتی در مورد فعالیت‌های فیزیکی وجود ندارد ولی بهتر است با صلاح دید‌ پزشک و از هفته‌ی دوم باشگاه رفتن را از سر بگیرید.

نتایج کوتاه مدت

دو هفته بعد از کاشت مو به روش FIT موهای کاشته شده می‌ریزند. اما اصلاً جای نگرانی نیست. وقتی فولیکول در جای جدید قرار می‌گیرد به طور موقت ساخت مو را متوقف می‌کند تا موی قدیمی کنده شده و راه برای ساخت موی جدید باز شود.

موهای ما حدوداً ماهی ۱ سانتی‌متر رشد می‌کنند. بعد از ۴-۵ ماه، رشد ۲۰ تا ۳۰ درصدی قابل مشاهده است و می‌توانید خط رویش را به خوبی ببینید. تا ماه دوازدهم، رشد ۸۵ درصدی حاصل می‌شود. ممکن است پزشک به شما توصیه کند که چند ماه اول از کلاه یا کرم ضد آفتاب برای پوشاندن سر خود استفاده کنید. حتماً این توصیه‌ها را جدی بگیرید.

نتایج بلند مدت

بعد از کاشت مو به روش FIT و رشد کامل موها، می‌توانید با آن‌ها مانند موهایی طبیعی و خدادادی رفتار کنید. آن‌ها را شانه بزنید، سشوار بکشید، رنگ کنید یا حتی با ژل حالت دهید. این که از چه زمانی مجاز به انجام این کارها هستید را باید پزشک با بررسی‌های بعد از عمل مشخص کند. کاشت مو درمان دائمی و قطعی ریزش مو است. حدوداً از ۱۸ ماه بعد از کاشت مو به روش FIT ، کسانی که تا کنون شما را ندیده‌اند، به هیچ وجه نمی‌توانند متوجه شوند که مو کاشته‌اید.

درخواست مشاوره تخصصی کاشت مو
در صورت تمایل به بهره‌مندی از مشاوره تخصصی کاشت مو به صورت رایگان، این امکان را دارین نوبت خود را برای مشاوره آنلاین و غیرحضوری یا به‌صورت مشاوره حضوری ثبت کنید
5 1 امتیاز
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از

2 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین کامنت با بیشترین رای
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

این روش fit همون fue هست ؟ خیلی شبیه به هم هستن

تماس با ایرانFIT
2
0
نظرات شما ارزشمند است، آن را با ما به اشتراک بگذارید.x