کاشت مو به روش FUT

کاشت مو به روش FUT یکی از اولین روش های کاشت موی طبیعی در دنیا می باشد. در این روش یک باریکه از پشت سر به ضخامت (عرض)یک الی دو سانتی متر و به طول ۲۰تا ۲۵ سانتی متر برداشته شده، و توسط تکنسین ها و تیم پیوند مو فولیکول‌های مو از آن خارج می‌شود. و در ‌‌نهایت آن محل برش بخیه می زنند و گرفت های جداشده در قسمت جلوی سر و یا عقب سرکاشته می‌شود.

کاشت مو به روش FUT یکی از روش های طبیعی می باشد که گاهی به آن روش نواری نیز می گوییم .

در روش های قدیمی (برداشت نواری)، از یک چاقوی جراحی به منظور برداشت نواری از پوست پشت سر بیمار استفاده می کردند. ابعاد این نوار می‌تواند ۲۰-۲۵ سانتی متر در یک اینچ باشد. زخم ایجاد شده، به وسیله بخیه های جراحی به هم دوخته می شود.

زمانی که زخم ها بهبود می یابند، خطی از یک زخم در پشت سر بیمار باقی می ماند. عموما اندازه این زخم در حدود ۱ تا ۵ میلیمتر بوده و گاهی به یک چهارم اینچ یا بیشتر نیز می رسد. سپس این لایه از بافت سر، به قطعات کوچکتر تقسیم شده و درنهایت این قطعات کوچک به واحدهای فولیکولی تقسیم می شود و در ناحیه کم پشت یا طاس کاشته می شود.

درحال حاضر یکی از معایب عمل جراحی قدیمی، خط زخمی است که بر روی سر باقی می ماند پیش بینی پهنای نهایی این زخم دشوار است. بسیاری از بیماران زمانی که ریزش مویشان پیشرفت می کند از نتیجه عمل جراحی پشیمان می شوند.

بیماران منتخب جراحی می بایستی به این نکته توجه نمایند که موهای خود را به اندازه کافی بلند نگه داشته تا محل زخم پوشیده شود، چراکه مدل موهای کوتاه ممکن است باعث آشکار سازی خط زخم گردد.نواری از منطقه دهنده پیوند جدا می گردد که نتیجه آن جای زخم طویلی است. نوار برداشته شده، سپس برای جدا شدن و جمع آوری کردن فولیکول ها آماده می‌شود.

پیدایش کاشت مو به روش FUT

در سال‌های اخیر استفاده از دسته‌های کوچکتر مو موسوم به میکرو گرافت و مینی گرافت سبب نتایج بسیار رضایت بخش و طبیعی شده است. نتایج حاصل از پیوند موهای اولیه منجر به ناامیدی و بدبینی پزشکان و مراجعین شد، اما پیشرفت دانش پیوند مو نشان داد که می‌توان به جای برداشت موها با پانچ یک نوار از پشت سر جدا کرده و سپس آن نوار را به قطعات کوچکتری تقسیم کرد و سپس آن نوار را در سوراخ‌های پانچ شده جلوی سر کاشت.

این تکنیک که در ابتدا مینی گرافت نام گرفت شامل قطعه کردن نوار پشت سر به گرافت های ظریف که شامل حدود ۸ تار مو هستند می‌شود. با مشخص شدن این که گرافت‌های کوچک‌تر هم توانایی بقا دارند تکنیک میکروگرافت که شامل گرافت‌هایی با یک تا سه تار مو است پا به عرصه ظهور گذاشت نتیجه به دست آمده از این روش‌ها طبیعی‌تر از استفاده از پلاک های بزرگ ۲۰ تایی بود ولی باز هم گرافت های کاشته شده ظاهر کاملاً طبیعی نداشتند، پس محققان به فکر تغییر روش کاشت مو در ناحیه طاسی سر شدند که منجربه ایجاد روش FUT شد.

مزایای روش FUT

  • امکان کاشت مو در یک جلسه
  • امکان ایجاد تراکم مناسب در افراد با درجات بالای طاسی و احتمال بالای پایداری پیوندها

موهای انسان در دستجات باریکی بنام “واحدهای فولیکولی” رشد می کنند.هر واحد فولیکولی سالم پوست سر دارای چند تار مو می باشد. در این روش نواری از پوست پشت و پهلوهای سر شما بیرون آورده شده (این دو قسمت از پوست سر شما مستعد ریزش مو نمی باشد) محل بخیه شده، سپس نوار جدا شده قطعه قطعه شده و قطعات حاصله کاشت می شود.

معایب روش FUT

  • ایجاد برشی بزرگ در ناحیه پشت سر که احتمال باقی ماندن اسکار یا جوشگاه در آن وجود دارد؛
  • کاسته شدن حجم بانک مو به نحوی که در مراحل بعدی برای پیوند مجدد مو بیش از یک و یا حداکثر دو باردیگر نمی‌توان از بانک موی فرد برای ایجاد تراکم استفاده کرد؛
  • وجود خونریزی؛
  • محدودیت انجام آن در کسانی که پوست سرشان قابلیت متسع شدن را ندارد یا در مراحل اولیه ریزش مو قرار دارند؛
  • وجود عوارض پس از جراحی از قبیل تورم سر و صورت، درد؛
  • باقی ماندن اسکار.

خلاصه مراحل کاشت مو به روش FUT

در این روش با برش جراحی یک برش یا استریپ به ابعاد متناسب با شرایط بیمار و تعداد موهایی که به طور تخمینی برای پوشش دادن ناحیه طاسی مورد نیاز است، از ناحیه پشت سر برداشته شده و به زیر میکروسکوپ‌های مخصوص منتقل شده و به دقت به قطعات بسیار ریزی که حاوی فولیکول‌ها (پیاز مو) یک تا سه تار موئی هستند، تقسیم می‌شوند. سپس این گرافت ها به ناحیه گیرنده منتقل شده و در سوراخ هایی که قبلاً به دقت در این ناحیه طراحی شده‌اند، قرار داده می‌شوند.