کاشت مو

کاشت مو، پیوند مو ، کاشت مو طبیعی ، جلوگیری از ریزش مو، همه این عبارات به تعداد بسیار زیاد هر روز و هر ساعت در موتورهای جستجوگر اینترنت جستجو می شوند.

اهمییت زیبایی انسان بر کسی پوشیده نیست و داشتن موهای زیبا یکی از مهمترین عوامل زیبایی چهره افراد محسوب می شود. هزینه های گزافی که برخی افراد برای زیباتر کردن موهای خود پرداخت می کنند حاکی از این امر می باشد. همه ما در روز حداقل یک بار هم که شده جلوی آینه موهای خود را مرتب می کنیم. حال اگر این فاکتور مهم زیبایی چهره انسان دچار ریزش شده باشد ، نه تنها زیبایی را از چهره انسان می گیرد، بلکه موجب افسردگی و کاهش اعتماد به نفس ما نیز خواهد شد.

اگر واقعا از پرداخت هزینه های گزاف داروهای ریزش مو، شامپوهایی که هر روز در رسانه ها جهت جلوگیری از ریزش مو معرفی می شوند، یا موادی که به دروغ جهت رشد مجدد موها معرفی می شوند خسته شده اید، تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

کلینیک فوق تخصصی کاشت مو ایران FIT  به عنوان اولین و بزرگترین مجموعه کاشت مو و بنیانگذار روش فولیکولار یونیت در ایران همه آنچه در مورد بازگشت زیبایی به چهره شما و کاشت مو شما نیاز دارید را یکجا در این صفحه ارایه داده است.

کاشت مو چیست ؟

کاشت موبه زبان ساده، برداشت مو از ناحیه ای از سر یا بدن که در برابر ریزش موی ارثی مقاوم است و کاشت آن در ناحیه بی مو یا طاس سر می باشد. پسپیوند مویک درمان دائمی است. به عبارت دیگر برداشت مو از ناحیه ای از سر، انجام می شود که در برابر DHT یا عوامل ریزش مو مقاوم هستند، پس در آینده این موها نابود نخواهند شد.

پایداری این روش مهمترین مزیت انتخاب پیوند مو بر راه حل های موقتی درمان ریزش مو است. این تنها راه حل درمان ریزش مو شناخته شده است که میتواند طاسی و ریزش مو را فورا از بین ببرد. فرد متقاضی کاشت مو هیچگونه دردی ناشی از برداشت مو و کاشت مجدد آن ها در سر خود حس نمیکند ( کاشت مو درد ندارد). همچنین به دلیل هوشیاری کامل بیمار هنگام عمل و در واقع عدم استفاده از مواد بیهوشی، هیچگونه عارضه ای هم ندارد.

استفاده از مو طبیعی برای جلوه ای طبیعی

بر خلاف برخی روش های پیوند مو، که ممکن است موی کاشته شده دقیقا با رنگ یا نوع موی شما مطابقت نداشته باشد، پیوند مو به روش FIT کاملا طبیعی است، زیرا موی خود شماست که استفاده شده و فقط به یک نقطه جدید منتقل شده است.

نکته بسیار مهم این است که باید یکپزشک متخصص کاشت موو تکنسین های انتقال فولیکول های مو به شیوه ی طبیعی حرفه ای را پیدا کنید. پزشکان باتجربه ما در روش FIT متخصص هستند تا موهایتان به شیوه ای کاشت کنند که تقریبا غیرممکن است بین موهای قبلی خود ، موهای کاشته شده را پیدا کنید.

آیا فرد مناسبی برای کاشت مو هستم ؟

قبل از هر کاری گرفتنمشاوره کاشت مواز یک کلینیک معتبر و در صورت امکانبهترین کلینیک کاشت مو ایرانرا فراموش نکنید. اگر از بانک موی خوبی برخوردار هستید، پس بهترین گزینه برای انجام عمل کاشت مو هستید. بانک موی خوب باعث می شود تعداد گرافت بیشتری قابل برداشت باشد و در نتیجه تعداد موی بیشتری کاشته شود.

اما در صورتی که بانک موی کافی در سر وجود نداشته باشد، می توان از موهای قسمت های دیگر بدن برای کاشت مو استفاده کرد. به طور کلی کاندیدای مناسبکاشت مو به روش FIT  افراد زیر هستند:

 • مردانی که که ریزش موی هورمونی و یا ژنتیکی دارند و موهای خود را به طور کامل از دست نداده اند .
 • کاشت مو در خانم ها برای خانم هایی که در قسمت جلوی سر موهای نازک و کم پشتی دارند، ولی در قسمت پشت سر تراکم موها برای کاشت مو به اندازه کافی وجود دارد، استفاده می شود .
 • کسانی که کاشت مو با روش FUT انجام داده اند و بعد از گذشت مدتی موهایشان حالت غیر طبیعی به خود گرفته است .
 • سن مناسب برای کاشت موبالای بیست و پنج سال است. کسانی که در سنین پایین ریزش موی زیاد دارند بهتر است به متخصص پوست و مو مراجعه کنند تا علل ریزش  موی آنها مشخص شود.
 • کسانی که به دیابت مبتلا هستند ممکن است کاشت مو مانند افراد عادی برای آنها موفقیت آمیز نباشد . به همین دلیلکاشت موبا ریسک بالاتری برای  آنها انجام می گیرد .
 • بیماری های پوستی در قسمت سر پیش از کاشت مو باید برطرف شوند .

اقدامات قبل از کاشت مو

زمانی که شما تصمیم میگیرید مو بکارید حتما باید اقداماتی را انجام دهید و توصیه هایی را رعایت کنید. اینکه در این روزهای باقیمانده چه شامپویی استفاده کنید، چه بخورید و پس از عمل کاشت مو هم چه نکاتی را رعایت کنید؟ این مطلب نگاهی می‌اندازد به مهم‌ترینمراقبت‌هایی قبل از عمل مهم کاشت موکه لازم است انجام دهید.

 • از دو ماه قبل از عملکاشت مواز مصرف سیگار ، قلیان و سایر مواد مخدر خودداری نمایید.
 • مصرف کپسول ها و قرص های حاوی ویتامین E ، آسپیرین، داروهای ضد انعقاد خون(وارفارین و ..)، امگا 3، ابوپروفن (ژلوفن) از حدود ده روز قبل از عمل کاشت مو ممنوع است.
 • مشروبات الکلی را یک هفته قبل از عمل کاشت موی طبیعی کنار بگذارید.
 • اگر از هر نوع دارو ، انواع ویتامین ها و مکمل های غذایی ، ترکیبات درمانی گیاهی (نظیر انواع عرقیجات ، چای سبز و سیاه و …) یک هفته قبل از عمل استفاده کرده اید ، حتماً پزشک خود را آگاه سازید. زیرا ممکن است نیاز به قطع مصرف آنها و جایگزین نمودن آن ها با دارو های دیگر باشد.
 • شب قبل از عمل نهایت تلاش خود را انجام دهید که در نزدیکی کلینیک سکونت داشته باشید . توجه داشته باشید هرگونه تأخیر در روز عمل ممکن است سبب موکول شدن عمل شما به زمان دیگری شده و علاوه بر آن خسارتی بابت لغو عمل از شما دریافت گردد.
 • اگر از داروهای مسکن و خواب آور ، آنتی هیستامین ، فنوتیازین ، کلرپرومازین ، تیوریدازین ، تری فلئوپرازین ، پرومتازین ، پرفنازین و … استفاده می نمایید بایستی در مورد ادامه مصرف آنها از یک هفته قبل از عمل کاشت مو با پزشک جراح پیوند مو مشورت نمایید.
 • استفاده از مانیوکسیدیل و محلول های مشابه بهتر است از حدود دو هفته قبل از عمل قطع گردد. استفاده مجدد از این محلول ها پس از عمل با تجویز و نظر پزشک جراح پیوند مو آغاز می گردد.
 • از یک روز قبل از عملکاشت مواز مصرف دارو های مسکن و ضد التهاب غیر استروئیدی شامل بروفن (Advil) ایندومتاسین ، دیکلوفناک ، ناپروکسن ، پیروکسیکام و نظیر آنها خودداری نموده و مصرف آنها را قطع نمایید.
 • استراحت کافی شب قبل از عمل یکی از مهمترین نکات اقدامات قبل از عمل کاشت مو زنده می باشد.

اقدامات روز عمل کاشت مو طبیعی

 • روز عمل قبل از حرکت به سمت کلینیک سر خود را با شامپو کاملاً شسته و تمیز نمایید.
 • اولین دوز آنتی بیوتیک خود را طبق دستور پزشک یک ساعت قبل از حرکت همراه با صبحانه یا ناهار مصرف نمایید.
 • وعده غذایی خود را حتما بخورید. اگرنوبت عمل شما صبح است، صبحانه و اگر بعدازظهر نوبت گرفته اید، نهار را حتما میل نمایید.
 • اگر به هر دلیل در انجام عمل شما از روش Sedation (استفاده از داروهای مسکن داخل وریدی تحت نظر متخصص بیهوشی) استفاده می شود بایستی در زمان عمل ناشتا باشید. در این مورد پزشک به شما دستورات لازم را خواهد داد.
 • اگر به پنی سیلین ، سفالکسین ، آریترومایسین و یا هر داروی دیگری حساسیت دارید حتماً پزشک خود را آگاه سازید.
 • هر نوع لباسی که باعث شود از سر آن را در بیاورید (مانند تی شرت)، روز عمل نپوشید.
 • به دلیل اینکه حین عمل از داروهای تأثیرگذار بر روی هوشیاری استفاده می شود شما تا ۲۴ ساعت پس از عمل مجاز به رانندگی نمی باشید . بنابر این برای بازگشت خود برنامه ریزی لازم را انجام دهید.
 • در مورد چگونگی کوتاه نمودن موها بسته به روش انجام عمل کاشت مو و منطقه مورد نظر اطلاعات لازم به شما داده خواهد شد .شما می توانید تا روز قبل از عمل از رنگ مو استفاده نمایید.
 • در صورتی که اکثریت موهای شما به خصوص در نواحی بانک مو (پشت سر و اطراف گوش ها) سفید است بهتر است شب قبل از عمل موهای خود را رنگ نمایید.

آزمایشات لازم قبل از کاشت مو

پس از جلسات مشاوره و ویزیت در صورتی که کاندیدکاشت موی طبیعیباشید در ابتدا بایستی آزمایشات زیر را به صورت ناشتا انجام دهید :

 • CBC
 • FBS
 • PT INR – PTT
 • HBS Ag
 • Hcv Ab
 • HIV Ab

هزینه کاشت مو

مهمترین مسئله ای که عامل تصمیم گیری در کاشت موی افراد می باشد، بحث هزینه وقیمت کاشت مومی باشد. هزینه تقریبی کاشت مو در یک جمله خلاصه می شود :کاشت مو هزینه ای ندارد!!!

بلی واقعا مبلغی که شما پرداخت میکنید بابت عمل کاشت مو در قبال چیزی که به دست می آورید قابل مقایسه نیست. در واقع شما هزینه ای پرداخت نکرده اید. شما مبلغی را به عنوان دستمزد انجام عملی که زیبایی چهره را به شما برگردانده است پرداخت نموده اید.

قیمت کاشت مو بر اساس گرافت مو می باشد.قیمت کاشت هر تار مو،هزینه کاشت هر تار مو، یا هر چیزی با این عنوان اصول درستی برای قیمت گذاری نیست. هزینه کاشت مو در ایران فیت چیزی حدود 3 تا 6 میلیون تومان تخمین زده می شود. قیمت کاشت موی شما به میزان طاسی سر، مقدار گرافت برداشتی و نوع روش کاشت مو بستگی دارد.

کلینیک فوق تخصصی کاشت مو ایران FITبا وجود اینکه کاشت مو را با بالاترین کیفیت ممکن انجام می دهد، قیمت بسیار مناسب را ارائه داده است. همچنین در فصول مختلف سال شرایط ویژه ای جهت پرداخت اعلام می دارد.تخفیف کاشت موویژه هر فصل از همین موارد می باشد. شما عزیزان می توانید با پر کردن فرم درخواست تخفیف در لیست افرادی که شرایط دریافت تخفیف دارند قرار بگیرید.

این نکته را فراموش نکنید که هزینه کاشت مو در ایران، در هر شهری از ایران ، ازهزینه کاشت مودر کشوری های دیگر مانند ترکیه کمتر می باشد. هزینه کاشت مو در ترکیه را با هزینه رفت و آمد و اقامت در نظر بگیرید، این نکته را هم فراموش نکنید که کیفیت کاری که در ایران و در کلینیک کاشت مو ایران FIT انجام می شود بسیار بالاتر از کشوری هایی نظیر ترکیه می باشد.

هزینه کاشت مو در شهرهای دیگر ایران مانند اصفهان ، شیراز ، مشهد ، رشت ، اهواز و تبریز به مراتب از کشورهای خارجی کمتر خواهد بود. ما برای مراجعه کنندگان شهرستانی شرایط ویژه ای در نظر گرفته ایم ، علاوه بر حداکثر تخفیف ممکن ،اقامتگاه رایگاننیز در اختیار آن ها قرار میگیرد تا از هزینه های این عزیزان کاسته شود.

روش های مختلف کاشت مو

کدام روش کاشت مو بهتر است ؟بهترین روش کاشت موچیست ؟ کاشت مو به کدام روش برای من مناسب است ؟ با چه روشی کاشت مو انجام دهم ؟ کاشت مو به روش SUT بهتر است یا کاشت مو به روش FIT ؟ مقایسه کاشت مو SUT با روش FIT ؟

پاسخ همه این سوالات ذهن شما با مطالعه این بخش از مقاله داده خواهد شد.

کاشت مو در دنیا با روش های مختلفی انجام می پذیرد و هر روش با توجه به نام انگلیسی و حرف اول هر کلمه نامگذاری شده است. مثلا در روش کاشت موی بدن یا برداشت فولیکول دهنده مو از بدن که ناحیه دهنده مو جایی به جز سر میباشد، بخاطر استفاده از کلمه Body به معنای بدن، به کاشت مو BHT یا BHFUE معروف است.

سایر روش های معمول و استاندارد کاشت مو نیز همین گونه نامگذاری شده اند. اما متاسفانه برخی از کلینیک های نو ظهور در ایران از این فرمول سوء استفاده کرده و روش هایی برای خود ابداع کرده اند که مهمترین آن هاروش کاشت موی SUTمی باشد. این روش در دنیا وجود خارجی ندارد. مشابه عملی که در این روش من درآوردی انجام می شود، کاشت مو SAFER می باشد که در ادامه به توضیح آن می پردازیم.

خواهشمندیم با مطالعه کامل مقاله زیر، با بالا بردن دانش خود از کلاه برداری این قبیل سوء استفاده کنندگان جلوگیری کنید.

کاشت مو به روش سنتی یا جراحی ( کاشت مو FUT )

Follicular Unit Transplantation: همانطور که گفتیم نام هر روش از ابتدای کلمات انگلیسی آن برداشته شده است . پسFollicularUnitTransplantationرا مختصر FUT می نامیم. این روش به روش کاشت مو FUT یا روش جراحی یا روش سنتی مشهور است.

در این شیوه یک بافت نواری با تکنیک مخصوص از پشت سر برداشت می شود. سپس ناحیه برداشت بخیه می شود. بافت نواری برداشته شده توسط پرسنل مجرب کلینیک کاشت مو ایران FIT و زیر میکروسکوپ های مخصوص کاشت مو، به واحدهای مو (FUG) تبدیل می شوند. سپس برش های مخصوص در نواحی مورد نظر ایجاد شده و FUG ها داخل این برش ها کاشت می شود.

درکاشت مو به روش FUTابتدا طبق فرمولی خاص، خط برداشت مو طراحی می شود. در این فرمول فواصلی معین از کناره گوش و پشت سر تعیین شده، خط برداشت نوار پوستی طراحی می گردد. سپس این ناحیه را ریل کرده و یک نوار هلالی شکل از پشت سر که در منطقه دهنده مو واقع شده است ( به عرض تقریبا یک تا دو سانتی متر و طوا 15 تا 20 سانتی متر ) برداشته می شود.

بخاطر عدم تاثیر پذیری بانک مو (ناحیه دهنده پیوند مو) از هورمون مردانه یا تستوسترون، موهای این ناحیه دچار ریزش ناشی از هورمون مردانه نمی شوند. در نتیجه برای استفاده در کاشت مو ایده آل می باشند.

در مرحله بعد نوار پوستی برداشت شده که حاوی تعداد زیادیفولیکول مومی باشد به کمک میکروسکوپ به قطعات خیلی ریز تقسیم می شود به نحوی کهگرافت های موکه هر کدام می توانند شامل یک ریشه مو و تا 4 تار مو باشند، توسط شیوه میکروسکوپیک می باشد خارج می شوند. سپس با بکارگیری ابزاری خاص حفره های (Slit ) خیلی ریزی بر سطح پوست سر در ناحیه گیرنده پیوند ایجاد می شود تا در مرحله آخر فولیکول های مو بدست آمده در آن ها کاشته شوند.

لازم به ذکر می باشد یکی از نکات خیلی مهم در همه شیوه های کاشت مو، طراحی علمی و مطابق اصول زیبایی شناختیخط رویش مومی باشد. چرا که برای ایجاد ظاهری طبیعی در ناحیه خط رویش مو واقع در بالای پیشانی باید مطابق الگوی طبیعی طراحی صورت گیرد. در غیر این صورت نمایی کاملا غیر طبیعی و مانند موهای عروسک ایجاد شده و از روی ظاهر می توان براحتی پی برد که فرد مورد نظر کاشت مو انجام داده می باشد.

از نکات خیلی مهم دیگر که فرق نتایج کاشت مو در مراکز گوناگون کاشت مو را موجب می شود، تبحر و تخصص کافی در نحوه ایجاد حفره های پوستی در منطقه طاسی می باشد . به این علت که زاویه ایجاد حفره و فواصل آنها از هم و عمق حفره ها معین کننده جهت خواب موها و طرح کلی کاشت مو می باشد.

مزایای کاشت مو به روش FUT

 • امکان کاشت مو در یک جلسه؛
 • امکان ایجاد تراکم مناسب در افراد با درجات بالای طاسی و احتمال بالای پایداری پیوندها.

معایب روشFUT

 • ایجاد برشی بزرگ در ناحیه پشت سر که احتمال باقی ماندن اسکار یا جوشگاه در آن وجود دارد؛
 • کاسته شدن حجم بانک مو به نحوی که در مراحل بعدی برای پیوند مجدد مو بیش از یک و یا حداکثر دو بار دیگر نمی‌توان از بانک موی فرد برای ایجاد تراکم استفاده کرد؛
 • وجود خونریزی؛
 • باقی ماندن اسکار.

بهترین روش کاشت مو – کاشت مو به روش FIT

درکاشت مو به روش FIT واحدهای مو (FUG) توسط پانچ های ظریف از سر یا بدن برداشت و در نواحی مورد نظر کاشت می شوند. این موها بعلت FUG بودن نمای عروسکی ایجاد نمی کنند و SCAR ناشی از برداشت آنها بر خلاف پانچ براحتی بازسازی خواهد شد.

 • پیوند مو به شیوه FIT از شیوه های دیگر پیوند مو ۷۰% موثرتر می باشد.
 • کاشت مو به روش FIT یک کار استاندارد در این زمینه محسوب می شود.
 • کاشت مو FIT تحولی نوین در شیوه های موفقیت آمیز کاشت مو بوده است.
 • بنیانگذار کاشت مو به روش FIT در ایران کلینیک کاشت مو ایران FIT می باشد.
 • کلینیک کاشت مو ایران FIT رنسانسی در کاشت مو ایران بوده است.

در شیوه FIT تیغ یا چاقوی جراحی بکار برده نمی‌شود. هرفولیکول موتوسط وسایل مخصوص غیر جراحی از پشت و پهلوهای سر بیرون آورده شده و بصورت هنرمندانه ای به ناحیه های طاس سر پیوند زده می‌شود. FIT برای اشخاصی که مایلند هر چه سریعتر نتیجه پیوند مو را مشاهده نمایند و یا از جراحی واهمه دارندبهترین روش کاشت مومی باشد.

همچنین در تکنیک کاشت موی FIT پرتی و از بین رفتن فولیکول های برداشت شده به صفر می رسند. زیرا طی یک فرآینده برداشت و فریز کردن فولیکول های موی شخص تمامی برداشت سالم مانده و توسط متخصص بصورت بسیار ظریف و با دقت بالایی در محل مورد نیاز پیوند داده می شوند.

تکنیک FIT کاملترین روشکاشت موحال حاضر دنیا می باشد. شما عزیزان می توانید عکس های قبل و بعد بیماران این مرکز را در قسمت گالری عکس دیده، تفاوت این متد را با دیگر متدهای رایج مقایسه نماید و تحولی در امر کاشت موی زنده و قابل رشد را کاملاً حس کنید.

ما قادر هستیم به میزان ۳ برابر، تراکم بیشتری از روش برش جراحی، دست یابیم . هم چنین علی رغم آنکه در روشFIT گرافت ها کوچکتر هستند ، در حالت کلی دارای تعداد موهای بیشتری در هر گرافت بوده که دستیاران ما را قادر خواهند ساخت که تعداد بیشتری مو از گرافت نسبت به روش برش جراحی آماده نمایند.

در روش FIT اغلب نرخ رشد مو بسیار بالاتر از روش برش جراحی است . اما ممکن است ۸ ماه تا یک سال تا زمان رویش مجدد طول بکشد. ترمیم کامل موی سر یا ترمیم گیجگاه دارای تنوع زیادی است. اساسا این مسئله به میزان ریزش مو یا تعداد نواحی سطحی که نیازمند درمان هستند، بستگی دارد.

مزایای کاشت مو به روش FIT

 • نتایج کاملاً طبیعی
 • محل برداشت مو غیر قابل رؤیت
 • کسب بیشترین تراکم ممکن
 • ادامه درمان و بازسازی کم مویی سر شخص با جلسات تکمیلی در صورت نیاز
 • بدست آمدن نتیجه دلخواه در کوتاهترین زمان ممکن
 • فراهم نمودن میزان رشد مو تا ۷۰٪ بیشتر از شیوه های قدیمی پیوند و ظاهری کاملاً طبیعی و غیر قابل افتراق
 • توانایی ایجاد طبیعی ترین و منحصر بفرد ترین خط رویش مو برای پزشک
 • ایجاد بالاترین تراکم ممکن در کاشت مو
 • عدم نیاز به بستری شدن
 • عدم نیاز به ویزیت های مجدد بعد از پیوند مو

انجام پیوند در شیوه FIT کاملا سرپایی و با بی حسی موضعی می باشد. البته به دلیل اینکه تعداد واحدهای مو در مقایسه با شیوه جراحی FUT تا سه برابر بیشتر قابل برداشت می باشد، یک تا دو روز زمان لازم می باشد تا عمل پیوند به صورت کامل انجام گیرد. این شیوه با فواصل معین انجام می شود، و نگرانی از خستگی هنگام عمل نداشته باشید .در کلینیک کاشت مو ایران FIT این روش طی دو روز متوالی و با فاصله معین انجام می شود.

اگر تعداد گرافت کاشته شده زیر 2000 عدد باشد، کاشت مو یک روزه انجام می پذیرد؛ در غیر اینصورت کاشت مو طی دو روز انجام میشود.

کاشت مو به روش BHT

 Body Hair Transplantation :کاشت موی بدن ، کاشت مو با برداشت مو از بدن ، برداشت مو از بدن برای کاشت مو ، همه این عباراتی که شما در اینترنت در جستجوی آن هستید، زیرابانک موی ضعیفی داریددر این روش کاشت مو خلاصه می شود.

کاشت مو به روش BHT یکی از روش هایی است که نیاز به دقت و ظرافت بیشتری دارد، زیرا در مواقع لزوم و ضروری از این روش کاشت مو استفاده می کنند. BHT مخفف عبارتBodyHairTransplant است که در پارسی آنرا برداشت مو از بدن ترجمه می کنند.
در روش های کاشت مو مهمترین رکن دارا بودن بانک موی مناسب است. یعنی فردی که تمایل به کاشت مو دارد، باید بانک موی کافی و مناسبی داشته باشد که بتوان از موهای پشت سر موها را برداشت کرد و در نواحی که ریزش مو رخ داده است، کاشت مو را انجام داد.

در برخی از موارد پیش می آید که فرد بانک موی ناکافی و یا ضعیفی دارد و تقریبا انجام برداشت از نواحی پشت سر وی امکان پذیر نیست. یا اینکه نتیجه دلخواه به ثمر نمی رسد. در این مواقع برای پر کردن موها و رسیدن به تعداد تار موی ممکنه از سایر نقاط تنه یا بدن مانند : نواحی اطراف قفسه سینه ، کتف ، ران و کمر را با ابزاری مخصوص برداشت می کنند و آنها را لا به لای موهای کاشته شده می کارند .

شایان ذکر است که برای انجام کاشت مو به روش BHT باید فرد شرایط انجام این روش را دارا باشد.

اندکی در مورد کاشت مو به روش SUT

کاشت مو به روش SUT( کاشت مو SAFER ) در واقع همان روش کاشت مو FIT می باشد. با این تفاوت که برداشت فولیکول‌های مو به صورت گروهی و دانه‌ای از پشت سر شخص با دستگاه های اتوماتیک و غیر دقیق انجام میشود. در بعضی از مواقع این دستگاه موجب آسیب رساندن به گرافت های موی برداشته شده می‌شوند. با این حال این روش نیازی به جراحی ندارد. در روش کاشت SUT تعداد خیلی زیادی از فولیکول های مو ممکن است از بین بروند. این روش اصطلاحا به دلیل S اول کلمه SAFER با نام SUT شناخته می شود.

روش کاشت مو SUT همانطور که در بالا به آن اشاره شد همان روش Safer  می باشد. روش SUT در سال ۲۰۰۰ میلادی وارد ایران شد. (بنابرین برخلاف تبلیغات و شایعه پراکنی های موجود هیچ نوآوری جدیدی نیست ). دستگاه SUT مو را بصورت همان روش کاشت موی FIT  بصورت تک تک از بانک مو جدا می کند. عمل کاشت مو نیز همانند روش کاشت موی FIT  با استفاده از متد پانچ می باشد.

پس از مدتی که از استفاده این دستگاه گذشت انجمن متخصصان پوست تهران طی نامه شماره  پ/۷۵۱۴۸۵   مورخه ۸۱/۱۲/۱۸ ممنوعیت این دستگاه را به سبب ایراد خسارات جبران ناپذیر اعلام نمود.

نکته دیگر این که این دستگاه هیچ ربطی کاشت مو توسط ربات ندارد. با توجه به ایرادات وارده، برای آموزش کاشت مو به افراد مبتدی و تازه کار که توانایی تربیت تکنسین ندارند، مفید واقع می شوند.

معایب کاشت مو به روش SUT

 • احتمال انتقال بیماری به دلیل عدم امکان استریل نمودن کلیه قسمت های دستگاه به خصوص تیوب های انتقال دهنده یگرافت مو
 • ایجاد تخریب در نواحی گیرنده و دهنده
 • استفاده از مکانیزم قدیمی و طرد شده ی پانچ گرافت
 • بیش از ۵۰ درصد گرافت های برداشت شده به وسیله دستگاه از بین رفته اند و کیفیت خود را از دست داده اند.
 • بجا ماندن حفرهای موی کاشته شده و بجا ماندن اسکار از حاصل دستگاه های اتوماتیک در قسمت برداشت مو آسیب جدی به بانک موی شخص وارد می نماید .

تراکم کاشت مو چیست ؟

تراکم کاشت مو تعداد موی کاشته شده در واحد سطح می باشد. تراکم مو در نژاد ایرانی در حد متوسط است.

اکثرمراجعین کاشت مو از ما می پرسند، دکتر چقدر مو لازم دارم؟
جواب این است:خیلی، امامهم این است که شما چقدر مو به ما می دهید.

به عبارتی در کاشت مو مسئله اول و مهم بانک موی بیمار و مقدارمویی است که بیمار در اختیار جراح می گذارد و مقدار طاسی بیمار در درجه دوم میباشد. ترکیب این دو (بانک مو+سطح طاسی) و سلیقه بیمار تعیین کننده بالاترین تراکم کاشت مو می باشد.

در اکثر مواقع مقدار مویی که بانک موی بیمار به پزشک کاشت مو می دهد، بسیار کمتر ازمقداری است که مورد نیاز است. بنابراین ما همیشه کمبود مو داریم و مجبور هستیم این کمبود را با فدا کردن مناطقی از سر جبران کنیم ، به عبارتی فعلا در جلسه اول مقداری از مساحت طاسی ترمیم شود و مقداری از سر کاشت نشود (پروتکل اول)، یا تمام سر کاشت شود و تراکم پایین ایجاد شود.

در اکثر مواقع ما بیشتر موها را در قسمت جلوی سر میگذاریم و حداکثر تراکم را در جلوی سر ایجاد میکنیم. باقی مو را در قسمت های وسط و پشت سر استفاده می کنیم، که بالطبع تراکم بالایی نخواهیم داشت.

افرادی که بانک موی ضعیفی دارند:کاشت مو با تراکم بالا، کاشت تمام سر، سر پر پشت و… کلماتی غیرمنطقی و غیر قابل دسترس می باشد.

دو اصل کلی در تراکم کاشت مو

 1. اکثرا مقدار مویی که شما به ما می دهید کمتر از مقدار مویی است که لازم دارید بنابراین تراکم بالا بی معنی است.
 2. حتی اگر مقدار موی زیادی هم به ما بدهید به دلیل مشکلات تکنیکی ایجاد تراکم های بالا(معادل موی طبیعی) غیر ممکن می باشد.

توصیه های بعد از کاشت مو

نکات مهم:

 • مصرف سیگار و قلیان تا 2 ماه پس ازکاشت موممنوع است در صورت ضرورت به حداقل مقدار باشد.
 • آسپرین دو روز پس از اتمام کاشت می تواند مصرف شود.
 • تا ۲ روز پس از کاشت مشروبات الکلی مصرف نشود.
 • تا دو ماه پوست سر خود را نخارانید.
 • تا دو ماه انجام ورزش های سنگین ، شنا و ورزش های حرفه ای مانند کوهنوردی، فوتبال و شیرجه در آب ممنوع است.
 • پس از یک ماه می توان موی سر را شانه کرد.(البته فقط در یک جهت)
 • از شستن سر با آب سرد و خیلی گرم پرهیز کنید. (آب باید ولرم باشد)
 • از حدود ماه اول تا پایان ماه پنجم موهای کاشته شده دچار ریزش تدریجی می شوند که یک روند طبیعی است. این موها دوباره رشد خواهند کرد و به تدریج قرمزی ناحیه کاشت از بین می رود.
 • حدود ۳ تا ۶ ماه بعد موهای کاشته شده شروع به رشد مجدد می کنند ولی کمی نازک تر از موهای خود به نظر می رسند.
 • پایان ماه ۶ بیش از ۸۰ تا ۹۰ درصد موها از پوست سر خارج شده اند.
 • ۹ تا ۱۲ ماه بعد ۹۰ درصد موها به رشد نهایی خود می رسند.
 • تا ۲ سال تراکم موها افزایش یافته و حالت مو به حالت عادی باز می گردد.

طریقه باز کردن پانسمان در روز پس از کاشت:

ابتدا کلاه توری (سرجی فیکس) را بردارید. سپس حدفاصل ناحیه کاشت و برداشت را از کنار گوش قیچی کرده و پانسمان ناحیه برداشت را به آرامی بردارید. ولی برای ناحیه کاشت لایه های بالایی را به آرامی بردارید و سپس مقدار زیادی مایه سرم روی لایه های زیرین که به ناحیه کاشت چسبیده بریزید و منتظر بمانید تا پانسمان کاملا خیس بخورد. پس از حدود ۱۵ دقیقه به آرامی پانسمان را از روی ناحیه کاشت بردارید.

شستشوی کاشت:

 • سه روز اول پس از باز کردن پانسمان هر 2 ساعت با سرم نمکی قسمت کاشت را خیس نمایید . در زمان خواب انجام این کار لازم نیست.
 • از روز چهارم ، کف شامپو را با اسفنج به صورت عمودی روزی ۲ مرتبه به صورت ضربه ای به سربزنید، به طوری که اسفنج روی سر فشرده شود. سپس با ظرف کوچکی آبکشی شود . دقت کنید حرکات شستشو فقط عمودی است و برای آبکشی به هیچ وجه زیر دوش مستقیم نروید. این روش شستشو روزی حداقل دو بار شروع شده و به مدت دو هفته تا ریزش کامل دلمه ها ادامه دارد. در مدت این دو هفته بهتر است در طول روز ، روزی ۴-۳ بار هم با اسپری آب پاش آرایشگاهی آب معمولی محل کاشت را مرطوب نمایید .
 • از روز چهاردهم می توانید روزی یکبار شستشو انجام دهید و دست را روی سر در یک جهت بکشید.
 • کف انگشتان خود را به آرامی روی پوست سرتان در یک جهت بکشید و اجازه دهید دلمه های به وجود آمده خود به خود کنده شوند. به طوری که دیگر دلمه ای باقی نماند. باقی ماندن دلمه ها ممکن است باعث عفونت گردد. به هیچ عنوان با ناخن آن ها را نکنید.

شستشوی برداشت:

 • روز اول:همان ابتدای صبح بعد از برداشت پانسمان، ناحیه برداشت را با آب ولرم و شامپو شسته و با آب ولرم آبکشی کنید.
 • حمام پربخار از روز سوم مفید است ولی تا یک هفته سونای بخار ممنوع می باشد. سونای خشک نیز تا یک ماه ممنوع است.
 • تا یک ماه از حوله  و سشواربرای خشک کردن سر استفاده نشود و اجازه دهید موها خود به خود خشک شود.
 • تا یک ماه فقط از شامپوی تجویزی استفاده شود و بعد از یک ماه از شامپوی متناسب با پوست سرتان استفاده کنید.
 • حرکات چرخشی و ماساژی موی سر به هنگام شستشو از پایان یک ماه امکان پذیر است.

عوارض کاشت مو:

تورم اطراف چشم و صورت از عوارض طبیعی جراحی های سر و صورت است. ۲۴ ساعت بعد از کاشت تورم از پیشانی شروع شده و ممکن است به اطراف چشم ها کشیده شود. حتی ممکن است تورم باعث بسته شدن چشم های بیمار به مدت یک روز شود. برای کاهش تورم طی ۳ روز اول پس از کاشت از کمپرس سرد به خوبی استفاده شود. به محض بوجود آمدن تورم از کمپرس آب گرم در ناحیه چشم و ابروها و پل بینی استفاده شود وهمچنین ماساژ موضعی، خم نکردن سر به پایین مثل سجده نماز و بستن بند کفش و کاهش مصرف نمک برای بهبود تورم مفید است.

خارش در منطقه برداشت و کاشت مو محتمل است که با مصرف داروی ضد حساسیت برطرف می شود.

ممکن است بعد از عمل تعدادی جوش چرکی در ناحیه کاشت یا برداشت مو ایجاد شود. این جوش نتیجه واکنش پوست به فولیکول های پیوندی می باشد که با رعایت بهداشت و شستشوی مکرر و مصرف آنتی بیوتیک برطرف می شود.

دوره رشد مو بعد کاشت مو

هفته اول بعد از کاشت مو :

14 روز اول بعد ازکاشت مو به روش FITو روش های دیگر کاشت مو، شما باید توصیه های بعد از کاشت مو را از هر زمان دیگر جدی تر دنبال کنید. احتمال دارد در هفته بعد از کاشت مو، فرد در نواحی پیشانی و پشت سر ( قسمتی که مو از آن جا برداشت شده است) احساس ورم داشته باشد.

در قسمتی که برش های ریز برای کاشت موها ایجاد شده است نیز قرمزی مشاهده می شود. به هیچ وجه نگران این مسئله نباشید چرا که معمولا 1 تا 2 هفته بعد کاملا برطرف خواهند شد. در قسمت بانک مو یا ناحیه ای که وظیفه اهدای مو را بر عهده داشته است، حساسیت ایجاد شده نیز بعد از گذشت چند روز برطرف خواهد شد.

هفته دوم بعد از کاشت مو :

در این هفته و مقطع زمانی بعد ازکاشت مو، دیگر ورم و قرمزی وجود نخواهد داشت و باید کاملا برطرف شده باشد یا ناچیز باشد.

در محل موهای کاشته شده، یک پوسته بسیار ریز ایجاد می شود که همان لایه پوست خشک شده می باشد. در طول این مدت به توصیه پزشک متخصص کاشت مو خود عمل کرده و با شستشوی کامل گرافت های مو و سپس مالش بسیار ملایم آن ها با نوک انگشتان، این پوسته ریز برداشته می شود.

تا روز دهم بعد از کاشت مو اصولا باید تمامی این پوسته ها برطرف شده باشند و موهای کاشته شده نیز ظاهری طبیعی تر به خود میگیرند.
فراموش نکنید که، قرص ها و آمپول هایی احتمالی تجویز شده از طرف پزشک متخصص کاشت مو خود را طبق دستور مصرف کنید.

هفته سوم بعد از کاشت مو :

در این زمان موهای کاشته شده بصورت تدریجی شروع به ریزش مجدد میکنند و تا پایان ماه اول بصورت کامل میریزند. جای هیچ نگرانی نیست چرا که این یک مرحله کاملا طبیعی از فرآیند کاشت مو می باشد.

دلیل ریزش موها در این مدت شوک وارد شده به فولیکول موها می باشد. در واقع تارهای مو از پیاز مو ( فولیکول مو ) جدا شده و میریزند، اما خود فولیکول مو سالم و در آینده تار موی جدید از آن رشد خواهد کرد. این کی چرخه طبیعی رشد موها می باشد که هر روزه شاهد آن هستیم اما با نسبت بسیار پایین تر.

فولیکول‌های مو در چرخه طبیعی رشد خود، وارد فاز استراحت می‌شوند. طول فاز استراحت موها قبل از آنکه شروع به رشد مجدد کنند، می‌تواند بسیار متفاوت باشد. در این مرحله مقدار موهایی که روی سر وجود دارد، دقیقاً مشابه با زمان قبل از انجام عمل است و افراد می‌توانند با همان وضعیت ظاهری که قبل از عمل داشته‌اند در انظار ظاهر شوند. در این زمان افراد می‌توانند موهای خود را هر طور که مایلند حالت بدهند یا رنگ کنند.

ماه دوم تا چهارم بعد از کاشت مو :

در طول این مدت موهای جدید بیرون می آیند و شروع به رشد مجدد می کنند. در برخی از افراد موها کمی دیرتر شروع به رشد میکنند. موهای جدید را در این مرحله می‌توان دید اما به خاطر آنکه باید از زیر پوست سر خارج شود، به‌صورت نازک و کم‌پشت دیده می‌شود. قسمت عمده موهای طبیعی نیز در این زمان دوباره رشد می‌کنند. ناحیه دهنده مو نیز کاملاً بهبود پیدا می‌کند و قرمزی آن برطرف می‌شود.

ماه پنجم تا نهم بعد از کاشت مو :

بیشتر موهای کاشته شده در این زمان قابل مشاهده می باشند. در این دوره حتی میتوان موهای کاشته شده را کوتاه کرد. موهای کاشته شده در طول این مدت معمولا کم پشت هستند و طول آن ها حدود 8 سانتی متر شده است. در اواخر این مرحله زمانی، تغییرات محسوسی در موهای جدید ایجاد می‌شود و شروع به ضخیم و پرپشت شدن می‌کنند.

در پایان ماه ششم، ناحیه دهنده مو نیز به‌طور کامل بهبود پیدا خواهد کرد. حالت انعطاف‌پذیر و طبیعی پوست سر در ناحیه دهنده نیز تا قبل از ماه نهم کاملاً بازمی‌گردد.

سال اول بعد از کاشت مو :

بیشتر موهای کاشته شده در طول سال اول رشد می کنند. بیشتر آن ها از پوست سر خارج شده و افراد موهای تازه کاشته شده را مشاهده میکنند.

البته امکان دارد موها در این مدت کمی فردار و پیچ خورده باشند. این حالت موها به خاطر زخم‌های بسیار ریزی است که در محل کاشت پیاز مو ایجاد شده است. در طول سال بعد، این حالت موها برطرف می‌شود و موها ظاهر طبیعی خود را به دست می‌آورد.

سال دوم بعد از کاشت مو :

ظاهر نهایی موهای کاشته شده در این زمان قابل‌مشاهده خواهد بود. در برخی از افراد ظاهر کامل مو در پایان سال اول حاصل می‌شود، اما در برخی دیگر بیرون آمدن موها و افزایش تراکم و ضخامت آن‌ها به زمان بیشتری نیاز دارد. علاوه بر آن، همزمان با بلندتر شدن موها، تراکم و پرپشتی آن‌ها نیز بیشتر می‌شود، زیرا حجم موها در ناحیه کاشته شده افزایش پیدا می‌کند.

کاشت مو در ایران FIT

ما ایران FIT هستیم خالق زیباترین چهره ها از سال ۱۳۷۱ تاکنون.

کاشت موی طبیعی به روشFollicular Isolation Techniqueیا همان روش کاشت مو FIT مطمئن ترین و زیباترین راه درمان طاسی و کم مویی می باشد. ما از فرمول لئوناردو داوینچی برای برآورد محل خط رویش مو استفاده می کنیم. بدین ترتیب که فاصله میان دو ابرو تا چانه را حساب کرده سپس نصف این مقدار را به نقطه میان دو ابرو به طرف بالا اضافه می نماییم. بنابراین هر فرد ظاهر منحصر به خود را دارد و به اصطلاح دارای حدود طبیعی مشخص است.

کلینیک کاشت و پیوند طبیعی موی ایران FIT دارای تیم تخصصی کاشت و پیوند مو، متخصصین پوست، مو و زیبایی و پزشکان متخصص در کاشت مو می باشد. ایران FIT بنیانگذار روش کاشت و پیوند موی طبیعی FIT در ایران است. کلینیک کاشت مو ایران FIT با تجربه چندین ساله خود تا کنون بیش از 25000 نفر را کاشت نموده است( رکورد بالاترین تعداد کاشت مو ایران ). نداشتن حتی یک شاکی از بین این افراد وجه تمایزی است بین این کلینیک با سایر مراکز فعال در این عرصه و تاکیدی است دال بر تخصص ، تعهد و تبحر متخصصین کلینیک.

کلینیک فوق تخصصی کاشت و پیوند موی ایران FIT با تمرکز تخصص و ارائه روش های منحصر به فرد تنها در تهران بزرگ خدمات خود را ارائه می دهد. گروه کاشت مو ایران FIT نهایت همکاری را به لحاظ اولویت زمانی و نوبت دهی ، پذیرش در روزهای تعطیل و هم چنین به لحاظ مالی با مراجعه کنندگان خواهد داشت.