جوش بعد از کاشت مو

کسانی که کاشت مو انجام می‌دهند باید آمادگی مواجه شدن با چند عارضه‌ی جانبی خفیف را داشته باشند. این عوارض جانبی موقتی بوده و توصیه‌هایی برای رفع آن‌ها توسط پزشک به شما ارائه می‌شود. شایع‌ترین عارضه‌ی جانبی در مورد کاشت مو، ورم و قرمزی در ناحیه‌ی گیرنده است. علاوه بر این، گاهی جوش‌هایی در نواحی دهنده یا پذیرنده ایجاد می‌شود. در این مقاله می‌خواهیم در مورد درمان جوش بعد از کاشت مو صحبت کنیم اما پیش از آن باید ببینیم که اصلاً چرا این جوش‌ها ایجاد می‌شوند.

جوش بعد از کاشت مو چیست؟

در پزشکی به جوش‌هایی که بعد از کاشت مو روی پوست سر ایجاد می‌شوند، فولیکولیت گفته می‌شود. ­با وجود این که این جوش‌ها ظاهر ناخوشایندی دارند، نشانه‌ای خوب از رشد موها و کاشت صحیح فولیکول‌ها هستند. پس حواستان باشد که این جوش‌ها با آکنه متفاوت‌اند و درمان جوش بعد از کاشت مو نیز با درمان آکنه فرق دارد.

فولیکولیت چیست؟

به التهاب نواحی اطراف فولیکول مو، فولیکولیت یا التهاب فولیکول گفته می‌شود. این التهاب معمولاً به شکل یک جوش ظاهر می‌شود. دلیل فولیکولیت، استرس وارد شده به پوست در ناحیه‌ی کاشت یا برداشت است. فولیکولیت تنها پس از کاشت مو دیده نمی‌شود؛ بلکه عارضه‌ای رایج است که خود به خود یا مثلاً بعد از اصلاح صورت پدید می‌آید. به همین دلیل افرادی که کاشت مو انجام نداده‌اند هم دچار این عارضه می‌شوند.

جوش بعد از کاشت مو چه زمانی ظاهر می‌شود؟

جوش بعد از کاشت مو معمولاً در دو هفته‌ی ابتدایی بعد از کاشت ظاهر می‌شود که در این زمان، موهای تازه کاشته شده در حال رشد هستند. همچنین احتمال جوش زدن پوست سر تا ۶ ماه بعد وجود دارد. پس اگر این جوش‌ها را مدتی طولانی مشاهده کردید، نگران نباشید.

علت جوش بعد از کاشت مو چیست؟

جوش‌های بعد از کاشت مو با آکنه‌ها و جوش‌های معمول بدن تفاوت دارند. آکنه‌ها ناشی از بسته شدن سوراخ‌های پوست هستند. اما در مورد جوش‌های بعد از کاشت مو  به روش SUT گفتیم که علت التهاب فولیکول‌ها است. پس درمان جوش بعد از کاشت مو شامل ترکاندن جوش و موارد مشابه که برای درمان آکنه استفاده می‌شود، نیست.

التهاب فولیکول‌ها می‌تواند چهار دلیل اصلی داشته باشد:

  • رویش مو به سمت داخل
  • آزردگی و خراش در بافت‌های زیرین پوست ناشی از رویش موی جدید
  • گاهی در روند استخراج فولیکول‌ها به روش FIT، برخی از موهای ناحیه‌ی بانک مو آسیب می‌بینند و می‌ریزند. فولیکول این دست موها، دوباره موی جدید می‌سازد. این مو ممکن است به سمت داخل رشد کند و باعث جوش شود.
  • عوامل عفونی نیز می‌توانند باعث این جوش‌ها شوند. اگر سر خود را طبق دستورات ارائه شده نشویید و یا پوست در معرض آلودگی‌ها قرار بگیرد، ممکن است دچار عفونت باکتریایی و سپس فولیکولیت شوید. درمان جوش بعد از کاشت مو که ناشی از عفونت‌ها باشد، گاهی بسیار دشوار است. پس حتماً توصیه‌های بهداشتی بعد از کاشت مو را جدی بگیرید.

آیا جوش بعد از کاشت خطرناک است؟

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، جوش بعد از کاشت مو از عوارض شایع است. اگر تعداد جوش‌ها ۲-۳ عدد باشند، خطری شما را تهدید نمی‌کند. اگر علت جوش، رشد مو به سمت داخل باشد، بدون این که بر گرافت تاثیر منفی بگذارد، خود به خود برطرف می‌شود.

اما اگر سر شما تعداد زیادی جوش زده یا این جوش‌ها ناشی از عفونت باشند، آن وقت است که باید به سرعت با پزشک خود صحبت کنید. درمان جوش‌های چرکی و عفونی، بسیار سخت است.

درمان جوش‌ بعد از کاشت مو

جوش‌های غیرچرکی و غیرعفونی، معمولاً خود به خود خوب می‌شوند. اما بازهم بهتر است که در مورد آن‌ها با پزشک خود مشورت کنید. احتمال دارد که جوش نشانه‌ی اولیه‌ی عفونت باشد. این را فقط پزشک می‌تواند تشخیص دهد.

توصیه‌های درمان جوش بعد از کاشت مو شامل موارد زیر است:

  • جوش‌ها را نترکانید. این کار باعث بدتر شدن شرایط و خطر به وجود آمدن اسکار می‌شود.
  • سر خود را دو بار در روز با استفاده از صابون‌های آنتی‌باکتریال یا شامپوهای درمانی (مانند زینک پیریتیون) بشویید. از لیف استفاده نکنید. بعد از شست‌وشو نیز سر خود را با حوله‌ای تمیز خشک کنید.
  • ژل‌ها و مایع‌های شست‌وشوی مناسب برای آکنه‌ها می‌توانند موثر باشند. محصولاتی که حاوی سالیسیلیک اسید یا بنزوئیل پروکسید هستند، باعث کاهش التهاب و کشته شدن باکتری‌ها می‌شوند.
  • از محصولات بهداشتی حاوی روغن استفاده نکنید.

اگر جوش‌ها ناشی از عفونت یا مشکلات جدی دیگر باشند، ممکن است نیاز به داروهای موضعی یا خوراکی داشته باشید. داروهایی مانند آنتی‌بیوتیک‌ها، داروهای ضد قارچی یا استروئیدها (کورتون).